کدبانو

آموزش تمیز کردن سرامیک کف با چند روش متفاوت

 

سرامیک از قسمت های مهم در منزل به حساب می آید که بسیار در معرض دید قرار می گیرد و به شکل مرتب نیاز به تمیز کردن دارد. در ادامه روش های تمیز کردن سرامیک را به شما دوستان عزیز آموزش می دهیم.

متاسفانه سرامیک ها به دلیل استفاده طولانی و در معرض مواد مختلف بودن، پس از مدتی به سختی قابل لکه برداری هستند و این مسئله باعث می شود که محیط کثیف و بد منظر باشد. لذا در چنین مواردی تمیز کردن سرامیک نیاز به اعمال روش های با کیفیت تری دارد.

تمیز کردن سرامیک با چند روش متفاوت و ساده

مایع ظرفشویی

اگر بیشترین کثیفی سرامیک شما به دلیل ازدیاد چربی در سطح است، از این روش استفاده کنید. مایع ظرفشویی را با آب گرم به کار ببرید. نسبت های ترکیبی آب و مایع ظرفشویی باید برابر باشد. دستمال یا برس را به محلول آغشته و سپس بر محل لکه بکشید. توجه داشته باشید که برای تمیز شدن سرامیک باید منتظر خشک شدن آن بمانید یا آن را خشک کنید. چون خیس بودن سرامیک، لک شدن مجدد آن را سبب می شود.

سرکه

خواص سرکه در پاک کنندگی بارها و بارها اثبات شده است. به همین علت برای موارد بسیاری از جمله از بین بردن  زنگ زدگی فلزات، تمیز کردن سطوح مختلف در منزل و … مورد استفاده قرار می گیرد. ضمن اینکه نسبت به سایر مواد شیمیایی خطری ندارد.

برای استفاده از سرکه باید آن را به میزان برابر با آب ترکیب کنید تا تمیز کردن سرامیک با آن نتیجه بخش باشد. خاصیت اسیدی سرکه سبب برق انداختن سرامیک و کاشی می شود. ضمن اینکه برای نظافت سرامیک باید تی را تمیز کنید و آن گاه در آب و سرکه بزنید. همچنین گوشه ها و حواشی اتاق را در تمیز کردن سرامیک از یاد نبرید. البته به جای سرکه می توانید از الکل به اندازه یک دوم فنجان استفاده کنید. نوع آن باید ایزو پروپیل الکل باشد. بعد از اتمام تی کشی، کاشی و سرامیک ها را با آب شسته و خشک نمایید، توجه به این نکات می تواند نقش بسیار مثبتی در تمیز کردن منزل و خانه تکانی داشته باشد.

البته توجه داشته باشید که بهتر است برای تمیز کردن کاشی از آرد ذرت، جوش شیرین، هیدروژن پراکسید و مایع ظرفشویی استفاده کنید. چون سرکه بافت سنگی آن ها را به مرور زمان از بین می برد.

پودر شستشو

اگر لکه شما به سرکه و جوش شیرین مقاومت نشان می دهد، باید برای تمیز کردن سرامیک از پاک کننده های قوی لکه بر استفاده کنید. برای این کار باید مخلوطی از آب داغ و پودر شستشو تهیه و با این مخلوط اقدام به نظافت لکه های خاص بر روی سرامیک کنید. این پودرهای شستشو از موادی چون پودر بوراکس، جوش شیرین و نمک تشکیل شده است. برای تمیز کردن می توانید از دستمال پارچه ای، اسفنج و …استفاده کنید. بعد از آغشته کردن محیط با پودر شستشو، باید محلول حدود ۱۵ دقیقه روی سرامیک بماند تا اثر کند. بعد از ۱۵ دقیقه آن را از کف سرامیک بشویید.

برنامه منظم برای نظافت سرامیک

بهتر است برای جلوگیری از لکه های پایدار روی سرامیک، آن را هفته ای یک بار تمیز کنید.

تمام محیط خانه را هر هفته یک بار جارو برقی بکشید.

هفته ای یک بار دستمال مرطوب برای گرفتن گرد کف سرامیک استفاده کنید.

مراقب باشید چیزی بر روی سرامیک ریخته نشود و اگر چیزی بر روی سرامیک ریخت(حتی آب) فوراً آن را خشک و پاک کنید.

تمیز کردن بین کاشی ها

  • فواصل بین کاشی ها از شن، ماسه، سیمان و آب پر شده و دارای نفوذ پذیری هستند. به همین علت پس از مدتی آلودگی به داخل آن راه می یابد. برای تمیز کردن این قسمت ها از محلول تهیه شده خود استفاده کنید. این محلول باید از سرکه، جوش شیرین، هیدوژن پراکسید یا سفید کننده تهیه شده باشد.

  • این سفید کننده باید ph به اندازه ای داشته باشد تا سبب تغییر رنگ نگردد. برس را به مخلوط آغشته و بر این نواحی بکشید.
  • برای تمیز کردن سرامیک و کاشی در فواصل از بخارشوهایی با فشار زیاد و وسایل شستشوی پر قدرت استفاده کنید.

امیدواریم ارائه روش های فوق شما را در زمینه تمیز کردن کاشی و سرامیک به خوبی راهنمایی کرده باشد و بتوانید با این دستورات محیط منزل را زیبا و تمیز کنید. حال می توانید برای مشاهده دیگر آموزش ها در این رابطه به بخش خانه داری مجله آرگا مراجعه نموده و از دیگر مطالب منتشر شده دیدن نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا