انرژی های تجدیدپذیر

عزم عمان برای تامین ۱۰ درصد از برق خود از منابع تجدیدپذیر تا ۲۰۲۵

برق ، خبربرق ، صنعت برق ، انرژی های تجدیدپذیر ، انرژی خورشیدی ، عمان ، منابع تجدیدپذیر ، منابع انرژیهای تجدیدپذیرروز ۲۹ اکتبر، شرکت توسعه نفتی عمان PDO اعلام کرد که کنسرسیوم ماروبنی، با سرمایه گذاری مشترک عمان-ژاپن، نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی خورشیدی را در این کشور احداث می‌کند.

این تاسیسات بر اساس مدل تولید مستقل برق IPP توسعه می‌یابد و برق مورد استفاده شرکت PDO را تامین خواهد کرد و از سویی این تاسیسات قرار است در منطقه امین در جنوب عمان ساخته شود، منطقه‌ای که PDO امتیاز انحصاری فعالیت در آن را دارد.

بر اساس این موافقتنامه، کنسرسیوم ماروبنی، که شرکت بین المللی ماروبنی ژاپن و شرکت گاز عمان در آن عضو هستند، وظیفه طراحی، تدارکات، ساخت، عقد قرارداد، تامین مالی، بهره‌برداری و تعمیرات نیروگاه را بر عهده خواهد داشت و PDO به مدت ۲۳ سال حق خرد انحصاری برق این نیروگاه را دارد.

علاوه بر آن، PDO یک نیروگاه دیگر خورشیدی ۱۰۰۰ مگاواتی را هم در آمل، در جنوب عمان می‌سازد.

این پروژه ترکیبی از منابع انرژی تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر است که به نوبه خود برای استخرج نفت از منابع اطراف آن استفاده خواهد شد.

این نیروگاه با تولید بخار و تزریق آن به میادین نفتی، باعث افزایش عمر این میادین می‌شود. میادینی که از سال ۱۹۸۴ بهره برداری می‌شوند و بنابراین بازیافت نفت بهبود خواهد یافت و استخراج از منابعی که سخت یا هزینه‌بر هستند را بهبود خواهد می‌داد.

اقدامات PDO در جهت برنامه‌های ملی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در ترکیب انرزی عمان هستند.

در ماه مه، شرکت ملی تدارکات آب و برق عمان OPWP برنامه‌هایی برای توسعه ۶ پروژه جدید ارائه کرد که ۳ پروژه برای انرژی تجدیدپذیر و سه پروژه برای انرژی‌های بادی است و تا ۲۰۲۴ اجرایی خواهد شد. مجموع ظرفیت این پروژه‌ها برابر با ۲۶۵۰ مگاوات خواهد بود.

تمام این ۶ پروژه بر اساس مدل تولید مستقل برق IIP است: سه پارک انرزی خورشیدی در ایربی، مناح و آدم؛ ۲ نیورگاه بادی در دوفار و یک نیروگاه در دگم.

عمان بر آن است تا سال ۲۰۲۵ حداقل ۱۰ درصد از برق مورد نیاز خود را از منابع تجدیدپذیر به دست آورد، و یعقوب بن سیف، مدیر اجرایی شرکت OPWP در مصاحبه با OBG گفته است که این شرکت قصد دارد عمان را به این هدف برساند.

به گفته سیف، تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت تجدیدپذیر‌ها راه‌اندازی خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا