اخبار صنعت برق

حقی فام:سه الگوی تعرفه‌ای برای اصلاح مصرف برق/اصلاح اقتصاد صنعت برق،تعدیل بیکاری در مهندسی

اصلاح مصرف برق
«محمودرضا حقی فام» امروز شنبه در نشستی خبری که به مناسبت هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران برگزار شد، افزود: اصلاح تعرفه‌ها هم راستا با دو روش دیگر «کارت انرژی» و «افزایش پله‌های تعرفه ای» قرار دارد.
وی ادامه داد: تجربه نشان می‌دهد افزایش پله‌ها اگر اجرا شود، هر سال با تغییرات اقتصادی کشور، این پله‌ها به اصلاح نیاز پیدا می‌کند.
معاون توانیر اظهار داشت: قیمت تمام شده برق بر اساس آمار‌های امسال حدود ۱۱۰ تومان و قیمت تکلیفی ۶۶ تومان است؛ البته این تبصره را باید مورد توجه قرار دهیم که سوخت و مواد اولیه تولید این انرژی به عنوان یارانه تامین می‌شود و هزینه تمام شده برق برای اقتصاد کشور، بسیار بیشتر از ۱۱۰ تومان است.
وی در مورد اصلاح تعرفه‌های برق گفت: در حال حاضر به پرمصرف‌ها ۱۰ برابر کسانی که برق را درست مصرف می‌کنند بیشتر یارانه برخوردار می‌شوند؛ پیشنهادی که وزارت نیرو داده این است که مصرف برق در سطح الگوی مصرف به قیمت یارانه‌ای عرضه شود، اما کسی که بالاتر از این الگو مصرف می‌کند، باید قیمت تمام شده را پرداخت کند.
حقی فام در پاسخ به این پرسش که الگو‌ها چگونه تعریف شده اند؟ گفت: بر اساس الگوی‌های پیشنهادی، در مورد مناطق عادی به غیر از ماه‌های گرم سال، هر ماه ۳۰۰ کیلووات ساعت به ازای هر مشترک تعریف شده است؛ هم اکنون ۸۶ درصد مردم این الگو را رعایت می‌کنند.
سخنگوی صنعت برق در مورد قرارداد‌هایی که با بخش خصوصی منعقد شده است، گفت: در اجرای پروژه‌های صنعت برق، کالا‌ها گا‌ها سه برابر افزایش پیدا کرده و ما نیز نمی‌توانیم قرارداد‌ها را لغو کنیم؛ بنابر این باید در یک کار مشترک با نهاد‌های ذیربط مانند بانک مرکزی و سازمان‌های نظارتی این مشکلات را حل کنیم.
وی ادامه داد: مرز بین مجلس و بانک مرکزی و وزارت نیرو و بخش خصوصی باید برداشته شود و این چالش به عنوان یک چالش همگانی پذیرفته شود و هر کدام از ما در این مسیر گام برداریم که چگونه می‌توانیم این مساله مشترک را حل کنیم.
حقی فام در این خصوص افزود: قیمت تمام شده برق به عنوان یک کالا، حتی هزینه نگهداری و انشعاب را هم تامین نمی‌کند؛ به عنوان نمونه، هزینه‌های صنعت برق برای هر انشعاب دو تا سه برابر دریافتی‌های صنعت برق از مشترکان است.
سخنگوی صنعت برق اضافه کرد: اگر اقتصاد صنعت برق درست شود، می‌توانیم بیکاری در مهندسی کشور را تعدیل کنیم؛ بهترین نیرو‌های انسانی ما به دلیل مشکلاتی که در اقتصاد برق وجود دارد، با مشکل بیکاری مواجه هستند؛ وقتی می‌گوییم ۴۰ هزار میلیارد تومان به بخش خصوصی بدهکاریم و سه هزار میلیارد تومان پروژه در این زمینه متوقف شده، به این معنی است که نیروی انسانی مهندسی ما بیکار شده است.
وی در مورد صادرات خدمات فنی مهندسی در صنعت برق گفت: این رقم در سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده است و هم اکنون نسبت به ۲۰ میلیارد دلار ظرفیتی که سندیکای صنعت برق ایران برآورد کرده است، الان با ظرفیت یک بیستم انجام می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا