اخبار صنعت برق

ساخت اولین توربین ۴۲ مگاواتی بدون حساسیت سوختی

برق،اخبار برق،صنعت برق، توربین ، تنوع ، سوختی ، مپنا ، حساسیت ، 42مگاواتی ، ریزگرد ، علی آبادیعباس علی آبادی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما این شرکت موفق به ساخت اولین توربین ۴۲ مگاواتی بدون حساسیت سوختی شده است که این توربین امکان ساخت یک نیروگاه کامل را در طول ۶ ماه برای تامین برق بیش از ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزارنفر فراهم خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه سالها برای خرید فناوری این توربین مذاکره شد اما کشورهای سازنده موافقت با آن نکردند افزود: این توربین پس از ۴ سال تلاش شبانه روزی و تحقیق و پژوهش و با تکیه بر توان داخلی ساخته شده است .
وی ساخت این توربین را در مقیاس های جهانی بسیار با ارزش دانست و ادامه داد: این توربین مقاوم در هر شرایط آب و هوایی و حتی مقاوم در برابر ریز گرد است که می تواند با سوختهای مختلف و حتی کم کیفیت کار کند .
مدیرعامل شرکت مپنا قابل استفاده کردن این توربین با گاز ترش و گاز فلر را نیز ازهدفگذاریهای تولید این توربین دانست و گفت: با استفاده از گاز فلر مانع از آلودگی و هدررفت گاز در این بخش خواهیم شد.
علی آبادی با اشاره به نصب اولین توربین در روزهای آینده در نیروگاه برق در زاهدان افزود: ساخت نیروگاه mgtc در مقیاس ۲۵ مگاوات انجام شده بود که با ساخت این توربین یک کلاس بالاتر رفته و در بخش نیروگاه های زیر ۱۰۰مگاوات را پوشش خواهیم داد.

وی با بیان اینکه فرآیند توسعه این محصول در مپنا همزمان با شرکتهای بزرگ سازنده آن در جهان شروع شده است افزود: هم اکنون این توربین در آمریکا،​ آلمان و ژاپن درحال ساخت است که ایران نیز به این کشورها در ساخت این توربین پیشرفته و بسیار مهم پیوسته است.
مدیرعامل شرکت مپنا توربین ساخته شده در مپنا را رقیبی بسیار قدرتمند در مقابل بهترین توربین های جهان دانست و ادامه داد: این توربین کاملا بومی و با تکیه بر توان داخل و بدون کمک از کشورهای خارجی ساخته شده است.
علی آبادی ایران را در ساخت همه سیستم ها و زیر سیستم های مربوط به توربین خودکفا دانست و افزود: هم اکنون ژنراتورها ، سیستم های کنترل و سیستم های جانبی در داخل کشور ساخته می شود.
وی با اشاره به اینکه نیروگاه های حرارتی تا سالها مهمان ماست ، ادامه داد: ساخت توربین های کوچک برای تولید پراکنده ، استفاده در محل و تولید همزمان آب و برق از منابع شور مانند دریا اتفاق مهمی است بخصوص این نوع توربین که بسیار مقاوم در هر شرایط آب و هوایی است.
مدیرعامل شرکت مپنا گفت: ساخت توربین یکی از مهم ترین مصنوعات ساخت بشر است که ساخت آن در کشورهای محدودی از جهان انجام می شود و ایران در ردیف ۵ و در برخی سالها ردیف ۳ دنیا قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا