اخبار صنعت برق

متولی زاده: پوشش برق‌رسانی صد درصد کشور /سیاست اشتباه قیمت‌گذاری برق در سال‌های اخیر

برق ، خبربرق ، صنعت برق ، متولی زاده ، توانیر ، محمدحسن متولی زاده ، سیاست گذاری ، قیمت برق ، برقرسانیمحمد متولی‌زاده در همایش آموزشی ائمه جماعات و مسؤولان فرهنگی صنعت برق سراسر کشور که در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: ۱۳۰ سال پیش برای اولین بار در ایران، روشنایی حرم بخشی از آن تامین شد و مردم ایران با روشنایی آشنا شدند، امروز افتخار می‌کنیم که پوشش برق‌رسانی در ایران صد در صد است.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر بیان کرد: در حال حاضر، ۱.۵ میلیارد نفر از ساکنین کره زمین یعنی ۲۰ درصد از جمعیت دنیا برق ندارند، اما در ایران این پوشش به‌خوبی انجام شده است.

وی تصریح کرد: در طی گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی جمعیت کشور ۲.۲ برابر شده، اما مصرف برق حدود ۲۰ برابر شده که این نشان‌دهنده تلاش زیاد در این حوزه است.

متولی‌زاده با بیان اینکه برق به‌معنی واقعی از تولید به‌مصرف است، اظهار کرد: امکان ذخیره‌سازی برق در حد وسیع وجود ندارد و باید در همان زمان که مردم به‌برق نیاز دارند در نیروگاه تولید شود و به‌دست مصرف‌کننده برسد.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر تصریح کرد: خطوطی که برق را از نیروگاه‌های کشور ما به‌محل مصرف می‌رسانند، بیش از ۸۰۰ هزار کیلومتر است، یعنی ۲۰ برابر مساحت کره زمین خط برق در کشور داریم و این خطوط‌ها و نیروگاه‌ها باید به‌صورت ۲۴ ساعته آماده کار باشند.

وی با اشاره به‌اینکه وابستگی زندگی مردم روز به‌روز به‌برق بیشتر می‌شود، بیان کرد: بیش از ۹۰ درصد آب شرب مردم از چاه‌ها با نیروی برق استخراج می‌شود و پخت نان مورد نیاز مردم، ترافیک، امنیت شهر‌ها و کشور و زندگی مردم در مناطق گرمسیر وابسته به‌برق است.

متولی‌زاده با بیان اینکه تامین برق و استمرار آن یک موضوع مهم و استراتژی است، اظهار کرد: خشکسالی تابستان امسال در طول ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بود که منجر به‌خاموشی‌ها شد، اما کل خاموشی تابستان امسال تنها ۰.۲ درصد از نیاز مصرف برق مردم بود.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر متذکر شد: قیمت‌گذاری برق در سال‌های اخیر دچار سیاست اشتباهی شده که برای رفع آن نیاز به‌فرهنگ‌سازی لازم است، اما کفایت نمی‌کند و متاسفانه برق و آب در ایران به‌دلیل سیاست اشتباه قیمت‌گذاری ارزش واقعی خود را ندارد که منجر می‌شود، مردم رفتار درست نداشته باشند.

وی یادآور شد: سالانه ۸۵۰ هزار کولر قاچاق وارد کشور می‌شود و ۷۰ درصد قاچاق به‌این معنی است که سالانه با این کولر‌ها ۲ هزار مگاوات بار سرمایشی جدید وارد کشور می‌شود و باید برای تامین آن، سرمایه‌گذاری زیادی شود.

متولی‌زاده با بیان اینکه ۲۱ هزار مگاوات مصرف کولر در تابستان است، گفت: این آمار به‌معنی این است که منابع و ثروت مردم را از بین می‌بریم و مردم نیز به‌دلیل عدم اطلاع، درست مصرف نمی‌کنند.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر متذکر شد: باید قیمت پرمصرف‌ها اصلاح شود و همچنین با آموزش به‌مردم می‌توان مصرف برق را مدیریت کرد، اگر مردم درجه حرارت را بر ۲۵ درجه تنظیم کنند، ۷ هزار مگا وات در تابستان مصرف برق کاهش می‌یابد.

مردم کشور ما پرمصرف‌ترین مردم جهان هستند

در ادامه این مراسم، مشاور وزیر نیرو نیز گفت: یکی از اساسی‌ترین نقش‌های پیامبران (ع)، مدیریت فرهنگی و مدیرت جامعه بشریت در تمام عرصه‌ها بوده و در شرایط فعلی که تهاجم دشمن در ابعاد مختلف در حال گسترش است، وظیفه روحانیت بسیار سخت و سنگین می‌شود.

وی تاکید کرد: نماز جماعت هر روز یک همایش زیبا برای جهان اسلام است و باید از این ظرفیت حداکثر استفاده را از آن داشته باشیم، همچنین مدیریت مصرف نیز بحث دیگری است که باید جدی گرفته شود و در حالی که اسلام به‌صرفه‌جویی تاکید می‌کند، مردم کشور ما پرمصرف‌ترین مردم جهان هستند.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا