انرژی های تجدیدپذیر

اردکانیان:اصلاح تعرفه مشترکان پرمصرف تا پایان پاییز/ تدوین راهکار‌های لازم برای رفع مشکلات تجدیدپذیر‌ها

تعرفه برق
رضا اردکانیان امروز جمعه در حاشیه مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران با حضور در جمع خبرنگاران عنوان کرد: اساس این تصویب نامه متمرکز بر مدیریت مصرف است تا با اعمال این تعرفه‌ها اقلیت پرمصرف به جرگه خوش مصرف‌ها پیویندند.
وی با اشاره به اینکه این برنامه تا پایان فصل پاییز امسال به سرانجام خواهد رسید، ادامه داد: با پیاده سازی این طرح امیدواریم در زمینه کنترل مصرف و عبور از پیک تابستان سال‌های پیش‌رو به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کنیم.
اردکانیان با اشاره به اینکه تا پایان دولت دوازدهم ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر به چهار هزار مگاوات خواهد رسید، اظهار کرد: در یک سال سپری شده از دولت دوازدهم حدود ۷۰۰ مگاوات انرژی‌های پاک در کشور نصب شده و حدود دو هزار مگاوات قرارداد جدید نیز در این زمینه به امضا رسیده است.
وی افزود: در این بین نوسانات بازار ارز تا حدودی در روند توسعه تجدیدپذیر‌ها در کشور موثر بوده است، ولی با این وجود همکاران ما در ارتباط نزدیک با این صنعت، درصدد هستند که راهکار‌های لازم را برای کنترل این نوسانات و رفع مشکلات موجود تدوین کنند؛ بر این اساس پیش‌بینی ما این است که آهنگ توسعه تجدیدپذیر‌ها دوباره به سرعت قبلی باز می‌گردد.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ارتباط نزدیک و موثری بین بخش خصوصی و صنعت برق، آب و فاضلاب وجود دارد، تصریح کرد: عمده توجه ما در زمینه توسعه تجدیدپذیر‌ها معطوف به سرمایه‌های داخلی است که امیدواریم از رهگذر این ارتباط نزدیک بتوانیم مشکلات موجود در این بخش را برطرف کنیم و از سازوکار‌های قانونی موجود برای تهاتر بدهی‌ها استفاده کنیم.
وی بر لزوم استفاده از ظرفیت صادراتی کشور تاکید کرد و گفت: خدمات فنی مهندسی مربوط به وزارت نیرو در صدر رقم صادرات خدمات فنی مهندسی کشور است؛ در حال حاضر نیز مسئولیت کمیسیون مشترک فدراسیون روسیه و جمهوری فدرال آلمان به وزارت نیرو محول شده است. طبیعتا بخش خصوصی پای ثابت توسعه ارتباطات است و ما به دنبال توسعه امکانات صادراتی خود هستیم.
اردکانیان تاکید کرد: هم اکنون شرکت‌های ایرانی در کشور‌های افریقایی دست اندرکار پروژه‌های بزرگ آب و برق هستند و ما درصددیم از مجموعه ظرفیت‌های قانونی و ساز و کار‌های موجود برای تقویت بخش خصوصی استفاده کنیم.

وی یادآور شد: در جلسه هفته گذشته هیئت دولت مقرر شد تا دستگاه‌ها به ویژه وزارت نیرو جزو تامین کنندگان ارز باشند که در این بین، صادرات برق به عنوان یکی از اقدامات وزارت نیرو مورد تاکید قرار گرفته است و بر روی خدمات فنی و مهندسی نیز تمرکز ویژه‌ای کرده‌ایم.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چالش‌های صنعت برق کشور، گفت: امروزه در حالی که به لحاظ فناوری در شرایط خوبی به سر می‌بریم، امکانات ساخت داخل خوبی داریم و زیربنا‌های لازم برای ارتباط را در اختیار داریم، ولی با این وجود وضعیت مصرف در داخل کشور به در شرایط مناسبی قرار ندارد.
وی تاکید کرد: بخشی از این مسئله به عادت‌ها بر می‌گردد و بخشی دیگر نیز مربوط به استانداردسازی تجهیزاتی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین برای اصلاح این وضعیت نیازمند یک اقدام جامع بین بخش‌های مختلف هستیم و این امر منحصر به بخش برق نباشد.
وزیر نیرو ادامه داد: امروزه در بخش‌هایی که با منابع زیست محیطی سر و کار دارند به لحاظ عادت مصرف در شرایط خوبی قرار نداریم و هر جامعه‌ای که چنین گرفتاری داشته باشد دورنمای خوبی در انتظارش نیست.
اردکانیان خاطرنشان کرد: براین اساس هر چه در بخش‌های دیگر رشد کنیم، طبیعتا زمانی که به لحاظ شیوه مصرف سیستم درستی نداشته باشیم دو طرف این معادله با هم سازگار نخواهد بود.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه در همین زمینه طی یک ماه آینده نشستی با شرکت‌های دانش بنیان نیز خواهیم داشت، ادامه داد: یکی از نقاط امید ما اصلاح موثرتر عادات جامعه در همکاری با استارتاپ‌هاست تا بتوانیم از این ظرفیت به عنوان ابزاری موثر در این عرصه استفاده کنیم.
وی با تاکید براینکه از تمامی ظرفیت‌های قانونی برای رفع مشکلات صنعت برق استفاده خواهیم کرد، گفت: صنعت برق و بخش خصوصی فعال در آن، در ارتباط تنگاتنگ با دولت است و تاکنون وزارت نیرو با استفاده از تبصره پنج قانون بودجه توانسته هزاران میلیارد تومان از بدهی‌های بخش برق را تهاتر و یا در حال انجام تهاتر قرار دهد که این امر به تقویت بنیه بخش خصوصی کمک شایانی خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا