اخبار عمومی

وزیر نیرو کارت زرد گرفت

وزیر نیرو کارت زرد گرفت رضا اردکانیان برای پاسخ به سوال حسن کامران نماینده اصفهان درمورد این که چرا حقابه کشاورزان شرق اصفهان به غارت رفته و این که چرا در سال جاری حقابه کشاورزان شرق اصفهان در رودخانه زاینده رود جاری نمی‌شود، در جلسه علنی امروز – یکشنبه – مجلس حضور یافت.
وزیر نیرو در پاسخ به این سوال اظهارداشت: آمار میانگین بارش، در ۵۰ سال گذشته هر ۱۰ سال در دوره‌های مختلف نشان می‌دهد که میزان بارش از حدود ۲۵۰ میلی متر به کمتر از ۲۰۰ میلی متر رسیده است.
اردکانیان ادامه داد: شرایط دما در کشور به گونه‌ای است که در ۵۰ سال اخیر به طور متوسط هر ۱۰ سال با چهار دهم درجه افزایش دما در مجموع با دو درجه سانتی گراد افزایش دما مواجه شده ایم.
وی یادآور شد: با توجه به نرخ رشد جمعیت، توسعه شهرنشینی و افزایش سطح رفاه، مصرف آب افزایش یافته است از حدود ۳۵ سال پیش از حدود ۶۲ میلیارد متر مکعب مصرف سالیانه به حدود ۱۰۰ میلیارد متر مکعب رسیده ایم.
وی گفت: فشار سنگینی به مخازن زیرزمینی کشور آمده است و روند تغییرات کسری مخزن تجمعی منابع آب زیرزمینی از ۲۰ میلیارد مترمکعب کسری مخزن در ۲۵ سال پیش به حدود ۱۲۶ میلیارد مترمکعب کسری مخزن در دو سال اخیر رسیده است.
اردکانیان ادامه داد: وضعیت کم بارشی در کشور حاکم است و ما با محدودیت در تامین منابع آب به میزان سابق مواجه هستیم البته حقابه‌ها بحث قانونی و محترمی است و برای تامین آن مطابق ضوابط قانونی راهکار داریم.
وی تاکید کرد: بارش در سال آبی ۹۷-۱۳۹۶ به کمترین میزان در ۵۲ سال اخیر رسیده و حجم آب ورودی به سد زاینده رود به کمترین مقدار یعنی ۵۴۷ میلیون مترمکعب شده است، تاثیر این کم بارشی در سال‌های اخیر به ویژه سال آبی گذشته این بود که در بخش‌های مختلف محدودیت داشتیم.
وی گفت: در هر ۱۰ سال سهم آب شرب از سد زاینده رود افزایش یافته و سهم کشاورزی نیز کاهش یافته است.
وزیر نیرو ادامه داد: تاثیر کم بارشی در سال‌های اخیر به ویژه سال گذشته موجب محدودیت در بخش‌های مختلف شد و سهم آب شرب و آب کشاورزی از سد زاینده‌رود کاهش یافت.
اردکانیان همچنین گفت: سهم صنعت نیز در این زمینه کم شده، اما با استفاده از پساب ها، بازچرخانی آب، سهم صنعت جبران شد، ولی سهم محیط زیست نیز کاهش یافته است.
وی تصریح کرد: در حقابه‌ها کار فشرده‌ای در سال‌های اخیر در وزارت نیرو آغاز شده است، قوانین، اسناد تاریخی، قانون اصلاحات ارضی و اثر حقابه بر آن، برنامه‌های توسعه و تغییرات طبیعی و انسانی را مدنظر قرار دادیم.
وی ادامه داد: تغییرات مصارف در حوزه‌های آبریز به دلیل طرح‌های توسعه و سرمایه دولت در طرح‌های تامین آب، دستگاه قانون گذاری، شورای عالی آب و دستگاه‌های اجرایی را به این جمع رساند که باید سیاستگذاری دقیقی در این حوزه داشته باشیم.
وزیر نیرو یادآور شد: در نشست ۱۲ آبان شورای هماهنگی حوزه زاینده‌رود برنامه‌های وزارت نیرو برای تامین حقابه کشاورزان منطقه مشخص می‌شود.
اردکانیان همچنین گفت: طبق ماده ۱۹ قانون توزیع عادلانه آب، تامین آب بخش‌های مختلف آغاز شده است و بررسی‌های دقیق حقوقی آغاز شده تا حقوق مردم به نحو مقتضی استیفا شود.
وی ادامه داد: طبق ماده ۱۰ قانون تشکیل وزارت جهادکشاورزی، تصمیمات شورای عالی آب با تایید هیات وزیران یا کمیسیون مندرج در اصل ۱۳۸ قانون اساسی، برای دستگاه‌های ذیربط لازم‌الاجراست.
وی تصریح کرد: در سال‌های ۹۳ تا ۹۵ برای آب کشاورزی آب مورد نیاز کشاورزان فراهم بود، اما در سال ۹۶ چنین امکانی وجودنداشت، اما در سال ۱۳۹۷ با شرایط بهتر برای تامین آب کشاورزی برای کشت پاییزه فراهم می‌شود.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: این وزارتخانه برای حل مشکل حقابه‌ها در سطح ملی تلاش می‌کند، هرگونه تصمیم‌گیری پراکنده بدون توجه به حاکمیت ملی تبعات ملی، اقتصادی و امنیتی دارد.
اردکانیان گفت: امیدواریم برای سال جاری در وضعیت بهتری بتوانیم برای تامین آب در فصل پاییز، حقابه‌ها را به نتیجه برسانیم.**نمایندگان از پاسخ‌های وزیر نیرو قانع نشدند

حسن کامران نماینده اصفهان نیز با طرح سوال خود از وزیر نیرو گفت: قوانین مجاز ندانسته که وزارت نیرو حقابه را بفروشد و مصوبات شورای عالی آب و شورای هماهنگی هم بر این موضوع تاکید دارند، اما متاسفانه این‌ها تبدیل به گفتار درمانی شده است.
وی ادامه داد: وقتی آب نیست برای همه نیست، اما وقتی هست باید به تناسب تقسیم شود، که ما شاهدیم این گونه نیست، امسال در اردیبهشت‌ماه خدا به داد ما رسید وگرنه که مدیریت ما کارساز نیست.
نماینده مردم اصفهان در مجلس خاطرنشان کرد: حقابه حق‌الناس است، حکومت هم نمی‌تواند آن را بفروشد. حتی قانون می‌گوید حق نداریم آب شرب را به صنعت بدهیم و اگر اضطرار بود قیمت آب معلوم است و باید به نرخ روز محاسبه شود.
کامران نماینده اصفهان پس از پاسخ‌های اردکانیان گفت که از پاسخ‌های وزیر قانع نشده و آن را به رای مجلس گذاشت، نمایندگان نیز با ۱۱۴ رای موافق، ۹۶ رای مخالف و دو رای ممتنع از مجموع ۲۳۸ نماینده حاضر در جلسه اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیرنییرو قانع نشدند.
پس از رای گیری مسعود پزشکیان نایب رییس اول مجلس اعلام کرد که نمایندگان از پاسخ‌های وزیر قانع شدند، ولی پس از دقایقی گفت: بر اساس بررسی‌ها نمایندگان از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا