اخبار صنعت برق

نیروگاه برقابی سردشت بهار سال آینده به مدار می‌آید

نیروگاه برقابی سردشت بر اساس برآورد‌های مصرف برق در تابستان ۹۸ و همچنین با در نظر گرفتن ظرفیت تولید موجود در ابتدای مردادماه امسال، در اوج بار سال آینده حدود هشت هزار مگاوات کمبود قدرت قابل اتکا وجود دارد که وزارت نیرو قصد دارد این کسری را با به مدار آوردن نیروگاه‌های حرارتی، برقابی و تجدیدپذیر و همچنین مدیریت مصرف جبران کند.
بر اساس برنامه ریزی‌های وزارت نیرو، سه واحد نیروگاه برقابی سردشت با ظرفیت هر واحد ۵۰ مگاوات (در مجموع ۱۵۰ مگاوات) بهار سال آینده به مدار می‌آید و برق تولیدی در این نیروگاه به شبکه سراسری برق کشور متصل می‌شود.
«سید محسن میرعارفی» مدیر پروژه سد و نیروگاه سردشت در شرکت مشاور در ارتباط با این پروژه  گفت: نیروگاه سردشت اکنون ۷۶ درصد پیشرفت دارد و در صورتی که منابع مالی آن به موقع برسد، نخستین واحد در فروردین ماه سال آینده به مدار می‌آید و واحد دوم و سوم نیز هر کدام به فاصله ۴۵ روز وارد مدار تولید می‌شوند.
وی ادامه داد: راه اندازی واحد‌های نیروگاهی به این ترتیب است که برای راه اندازی واحد نخست باید تجهیزات جانبی نیروگاه از جمله سیستم خنک کننده و انتقال هوا آماده شده باشد پس از آن راه اندازی واحد‌های بعدی با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
سد سردشت در ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی سردشت و در پنج کیلومتری مرز ایران و عراق – با کارفرمایی شرکت مدیریت منابع آب ایران، پیمانکاری شرکت فراب و  در تیرماه پارسال به طور رسمی آبگیری شد؛ این سد ۱۱۲ متر ارتفاع دارد و حجم مخزن آن ۳۸۰ میلیون متر مکعب است.
میرعارفی در مورد وضعیت مخزن این سد گفت: حجم مفید این مخزن ۳۳۰ میلیون مترمکعب است که با توجه به ذخیره کنونی، به نظر می‌رسد با نخستین سیلاب این سد پر خواهد شد.
به گفته مدیر پروژه سد و نیروگاه سردشت، آب این سد از طریق تونلی ۴.۵ کیلومتری به نیروگاه منتقل می‌شود و سالانه ۴۲۱ گیگاوات ساعت انرژی تولید می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا