اخبار عمومی

میزبانی آذربایجان‌شرقی و اردبیل از مسابقات جام جهانی فوتسال

ورزشیاستاندار آذربایجان‌شرقی از میزبانی «آذربایجان‌شرقی و اردبیل» برای جام جهانی فوتسال خبر داد و اظهار امیدواری کرد از این ظرفیت به خوبی استفاده کرده و کشورمان را معرفی کنیم هم‌چنین ظرفیت مدیریت‌ها را برای برگزاری رویدادهای بین‌المللی ارتقا دهیم.

به گزارش ایسنا، «مجید خدابخش» در آیین افتتاحیه سومین کنفرانس بین‌المللی باستان‌شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم که در کاروانسرای یام مرند برگزار شد، اظهار کرد: ملتی که با گذشته خود ارتباط نداشته باشند حیات ندارند، چون حیات بشری به علم، فرهنگ، اندیشه، دانایی و به میراث معنوی است.

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که انتخاب تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ بهانه‌ای شد تا داشته‌های فرهنگی کهن‌ شهر تبریز هم‌چنین آذربایجان‌شرقی را مرور کنیم، افزود: جاده ابریشم تمدن‌های مختلف شرق و غرب را به هم ربط می‌داده و تمدن‌ها از این ارتباط در راستای پیشرفت و تکامل خود بهره می‌بردند.

خدابخش با بیان این‌که برگزاری این کنفرانس برای بزرگداشت و یادآوری جاده ابریشم و تأثیرات این جاده در حیات بشری است، افزود: چند صد سال قبل «راه‌ها» تنها راه ارتباطی تمدن‌ها بوده و جاده ابریشم یکی از این کانال‌های ارتباطی بود که نه تنها انتقال و تبادل کالا، بلکه تبادلات فرهنگی و تمدنی نیز در آن انجام می‌گرفت.

وی با بیان این‌که شهر تبریز که به شهر نخستین‌ها معروف است در مسیر جاده ابریشم واقع شده و به سبب همین ارتباطات، ۱۹۵ سال پیش اولین چاپخانه‌ی ایران در تبریز دایر شده است، خاطرنشان کرد: این چاپخانه زمینه‌ای شده تا اولین نشریه‌، اولین ترجمه کتاب، اولین تئاتر، اولین سینما، اولین مدرسه و مدرسه نابینایان در این کهن‌شهر ثبت شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که تبریز به جهت قرارگیری در زنجیره‌ی ارتباطی جاده ابریشم، در کنار تبادلات تجاری، از تبادلات فرهنگی نیز بهره‌های خوبی گرفته است، یادآور شد: ۷۰۰ سال پیش در دوره ایلخانی دانشگاه ربع رشیدی در تبریز بنا نهاده شد، این دانشگاه با هفت هزار دانشجو به ۷ زبان زنده دنیا آموزش‌ها را ارائه داده و در بحث تولید هم فعالیت می‌کرد و دانشگاهی کارآفرین و صنعتی بود.

خدابخش با بیان این‌که هزینه‌های دانشگاه ربع رشیدی از طریق موقوفات ربع رشیدی رشیدی تأمین می‌شد، گفت: تبریز علاوه بر دانش در بحث فرهنگ و هنر نیز کارنامه درخشانی دارد و دارای مکتبی خاص در معماری است که این سبک را می‌توان از آثار به جای مانده از دوره ایلخانی (مسجد کبود و ارک علیشاه) مشاهده کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فعالیت‌های تجاری استان، گفت: طی سال گذشته دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار صادرات داشتیم که اکثر این صادرات توسط بخش خصوصی انجام گرفت، اکنون نیز تولیدکنندگانی در شهر تبریز فعال‌اند که تولیدات خود را به بیش از ۶۰ کشور جهان صادر می‌کنند.

استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه خاطرنشان کرد: در حوزه مواد غذایی(شکلات و…) نیز در تبریز بیش از ۴۰۰ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم.

خدابخش با تأکید بر سابقه‌ی فرهنگی تبریز به تولید فیلم “دری(پوست)” توسط برداران ارک اشاره کرد و افزود: فیلمبرداری این فیلم انجام می‌شود تا در جشنواره فیلم فجر به نمایش گذاشته شود.

وی در ادامه به احیا و مرمت کاروانسرای یام توسط بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: این کاروانسرا یکی از آثار به جای مانده از جاده ابریشم بوده و مرمت آن بدین شکل یکی از دستاوردهای تبریز ۲۰۱۸ است.

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که به مناسبت تبریز ۲۰۱۸ برخی از کنفرانس‌های بین‌المللی ورزشی و فرهنگی در تبریز برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: امید است میهمانان این کنفرانس، فرهنگ و تمدن این سرزمین که اساس آن صلح، ادب و دانش است را از تبریز به یادگار ببرند.

وی با بیان این‌که به مناسبت تبریز ۲۰۱۸ اتفاقات خوبی در حوزه ورزش استان نیز افتاد، خاطرنشان کرد: تبریز، یک شهر تاریخی است اما هیچکدام از سالن‌های ورزشی این شهر با استانداردهای بین‌المللی مطابقت نداشتند اما به‌علت میزبانی از رویداد تبریز ۲۰۱۸ دو سالن تجهیز و مطابق با استانداردهای بین‌المللی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا