اخبار صنعت برق

عربستان ،رقیب جدی ایران در تبدیل به هاب انرژی منطقه

برق ، خبربرق ، صنعت برق ، پیام باقری ، هاب انرژی منطقه ، عربستان ، قرقیزستان ، تامین برق عراق ، عراقسفارت آمریکا در بغداد چند روز قبل (۱۹ آبان) پس از وضع مجدد تحریم‌ها علیه بخش انرژی ایران اعلام کرد، عراق به مدت ۴۵ روز می‌تواند به واردات انرژی از ایران ادامه دهد و در این میان تا زمان مقرر تلاش خواهد کرد، برای جایگزینی این موضوع چاره‌ای اندیشیده و به سوی استقلال انرژی گام بردارد.
پیام باقری  در پاسخ به این سوال که در مهلت ۴۵ روزه آمریکا به عراق آیا عراق می‌تواند عربستان را جایگزین خرید برق از ایران کند گفت: اگر این خبر صحت داشته باشد، قطعا شک نکنید که این موضوع زمان بر خواهد بود و عربستان که داعیه هاب انرژی را دارد نیز نمی‌تواند به این سرعت جایگزین برق ایران شود.
وی با اشاره به اینکه اگر عراق قصد داشته باشد کسری برق خود را به صورت مقطعی رفع کند به مشکل خواهد خورد، ادامه داد: در گذشته ترکیه برق بصره را از طریق نیروگاه‌های پرتابل که بر روی کشتی قرار می‌گرفت به میزان ۳۰۰ مگاوات تامین می‌کرد، اما این اقدام در یک بازه زمانی کوتاه بود و ریشه‌ای نبود.
نایب رئیس سندیکای برق خاطر‌شان کرد: پس اگر عراق قصد دارد، مشکل برق خود را ریشه‌ای حل کند، باید به کمک کشور‌های دیگر این کار را انجام دهد که آن هم نیازمند حداقل دو سال زمان
است.
باقری افزود: به دلیل وجود ظرفیت‌های عالی در کشور، ایران باید به سرعت خود را به هاب انرژی منطقه تبدیل کند چرا که عربستان نیز رقیب جدی ایران در این زمینه است. در حالی که افغانستان و پاکستان هزار مگاوات برق نیاز دارند ایران تنها به این دو کشور ۱۰۰ مگاوات برق صادر می‌کند.
به گفته وی، این دو کشور از قرقیزستان هزار مگاوات برق وارد می‌کنند و باید ایران به این موارد جدی‌تر نگاه کند و از بازار عقب نماند.
این فعال صنعت برق اضافه کرد: اگر عراق بخواهد به شکل ریشه‌ای این کمبود ۱۰ هزار مگاواتی خود را جبران کند، نمی‌تواند با این اقدامات مقطعی برق پایدار داشته باشد، پس بنابراین تامین ۵۰۰ مگاوات برق به صورت ریشه‌ای از زمان مطالعه تا تامین تجهیزات حدود دو سال طول می‌کشد.
وی افزود:پس با این مهلت ۴۵ روزه نمی‌توان نیاز جدی عراق به برق را تامین کرد؛ بنابراین گزارش، پیشتر مقامات بانک مرکزی عراق اعلام کرده بودند، اقتصاد این کشور ارتباط نزدیکی با ایران دارد و به همین دلیل بغداد از واشنگتن درخواست خواهد کرد، از برخی از تحریم‌هایش معافیت بگیرد، هر چند گفته می‌شود معافیت موقتی و ۴۵ روزه فعلی به شرطی داده شده است که عراق برای واردات از ایران، به دلار آمریکا پول پرداخت نکند.
گفتنی است عراق از ایران برق وارد می‌کند و یک حساب بانکی برای پرداخت پول واردات ایران به دینار ایجاد کرده است، اما هنوز بدهی یک میلیارد دلاری این کشور از بابت خرید برق از ایران پا برجاست.
منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا