ورزشی

شرایط تیم ملی بسکتبال برای دیدار با استرالیا/ تعیین کننده نیستیم!

ورزش،اخبار ورزشی، استرالیا،تیم ملی بسکتبال،حامد حدادی، سهمیه جهانی، صمد نیکخواه بهرامی ،عنایت الله آتشیبه گزارش خبرنگار مهر، در چارچوب رقابت های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ چین و از پنجره پنجم این مسابقات، تیم ملی بسکتبال جمعه آینده (۹آذرماه) در ملبورن به مصاف استرالیا می رود سپس باید آماده دیدار برابر فیلیپین شود که ۱۲ آذرماه در مانیل برگزار خواهد شد.

هر دو تیم استرالیا و فیلیپین از مدعی ترین حریفان تیم ملی بسکتبال در مسابقات انتخابی جام جهانی هستند و نتیجه گیری مقابل هر یک از آنها در وضعیت ایران برای کسب سهمیه این رقابت ها اهمیت و تاثیر زیادی دارد. این درحالی است که تیم ملی بسکتبال نسبت به ۸ دیدار اخیری که در مسیر جهانی شدن برگزار کرد و به دلیل در اختیار نداشتن همزمان صمد نیکخواه بهرامی، حامد حدادی و ارسلان کاظمی ترکیب ناقصی در اختیار دارد و همین موضوع نتیجه گیری در ملبورن و مانیل و به خصوص مقابل استرالیا که بسکتبالی متفاوت از آسیا دارد را تحت الشعاع مسائل زیادی قرار داده است.

عنایت الله آتشی کارشناس بسکتبال اگرچه به کسب نتیجه توسط ملی پوشان بسکتبال ایران در رقابت با استرالیا ناامید نیست اما تاکید دارد که ایران نمی تواند تعیین کننده تیم برتر در این میدان باشد.

آتشی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شرایط خاصی که تیم ملی بسکتبال ایران برای دیدار روز جمعه مقابل استرالیا با آن مواجه است، گفت: تیمی که با این شرایط در میدان رقابت قرار می گیرد باید تمام هم و غمش این باشد که از فرصت ها استفاده کند. دفاع منسجم داشته باشد، به حریف اجازه خودنمایی ندهد، ترنوور کم داشته باشد و … در این صورت است که می تواند طبق انتظار بازی کند و با حریف رقابت داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه نمی توان از تیم ملی و عملکردی که باید مقابل استرالیا داشته باشند، ناامید بود گفت: به هر حال بازیکنانی که در ترکیب تیم قرار گرفته اند ملی پوش هستند و قطعا قابلیت های حضور در این جایگاه را داشته اند که انتخاب شده اند. درست است که در صورت حضور حامد حدادی، صمد نیکخواه بهرامی و ارسلان کاظمی قدرت تیم ملی بسکتبال ایران بیشتر بود و شانس بهتری برای برد داشتیم اما از ترکیبی که فعلا در اختیار داریم هم نباید غافل شد.

این کارشناس بسکتبال با تاکید بر اینکه ۱۲ بازیکن منتخب تیم ملی می توانند در قالب این تیم و با درایت کادر فنی مثمر ثمر ظاهر شوند، خاطرنشان کرد: مدام بر قدرت استرالیا تاکید می‌شود در حالی که نباید صحبت ها به گونه ای باشد که روحیه تیمی در میان بازیکنان از بین برود بخصوص اینکه ورزش جهان همیشه شاهد اتفاقاتی بوده که برخلاف خیلی از انتظارات و پیش بینی ها رقم خورده است. مثل اینکه در جام جهانی فوتبال، تیم همیشه مدعی برزیل تسلیم آلمان شد. این اتفاقات همیشه بوده، هست و خواهد بود.

آتشی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه بسکتبال استرالیا از هر نظر شرایطی بهتر از ایران دارد، تصریح کرد: فرهنگ بسکتبال در این کشور به مراتب بهتر از ایران است چون در استرالیا، بسکتبال از رده های پایه کار می‌شود و در سطح باشگاهی و دانشگاهی هم سرمایه گذاری زیادی برای آن انجام می‌شود. استرالیا بازیکنانی دارد که تجربه حضور در بسیاری از لیگ های معتبر دنیا از جمله NBA را دارند. شاید این بازیکنان برای دیدار روز جمعه در ترکیب تیم ایران نباشند اما از قدرت کلی بسکتبال استرالیا نباید چشم پوشی کرد.

کارشناس بسکتبال ایران با تاکید بر اینکه ایران نمی تواند تعیین کننده تیم برتر میدان در رقابت با روز جمعه با استرالیا باشد یادآور شد:  دلیل این موضوع این است که بسکتبال ایران و استرالیا هم وزن نیستند. با این حال و در صورتی که بازیکنان ایران با شجاعت، جسارت، انگیزه، جنگندگی و اعتماد به نفس در میدان حاضر شوند بعید نیست بتوانند کاری خارق العاده انجام داده و نتیجه را از آن خود کنند.

عنایت الله آتشی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد شانس ایران برای کسب سهمیه جام جهانی ۲۰۱۹ چین گفت: از مجموع دیدارهای انتخابی دو بازی رفت و برگشت مقابل استرالیا و دیدارهای برگشت مقابل فیلیپین و ژاپن باقی مانده است. اگر از مجموع ۴ دیدار پیش رو، ایران بتواند یکی از دیدارها را به نفع خود به پایان برساند، سهمیه جهانی را خواهد گرفت. البته اینکه در این صورت هم وضعیت سایر تیم ها و تعداد برد و باخت ها و امتیازاتشان می تواند تاثیرگذار باشد. اگر هم ایران در هیچ یک از دیدارهای پیش رو صاحب امتیاز کامل نشود باز هم شانس کسب سهمیه دارد چرا که از میان دو گروه بهترین تیم چهارم بدون انجام رقابتی صاحب سهمیه می‌شود.

این کارشناس بسکتبال ابراز امیدواری کرد بسکتبال ایران بدون نیاز به استفاده از چنین فرصت هایی و در کل بدون هیچ اما و اگری سهمیه جام جهانی ۲۰۱۹ چین را کسب کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا