شرکتهای توزیع برق

تلفات برق ۰.۴ درصد کاهش یافت/ ۲۰ درصد مشترکان تهرانی بالای الگو مصرف می‌کنند

برق،اخبار برق،دنیای صنعت برق،تلفات برق،کاهش تلفات برق،شرکت توزیع برق تهران، حسین صبوریبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسین صبوری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید آیا وزارت نیرو ابلاغیه‌ای به شرکت توزیع برق مبنی بر شناسایی مشترکان پرمصرف برق داشته است یا خیر، گفت: ۷۶ درصد مشترکان برق در تهران مشترکین خانگی هستند که خوشبختانه ۸۰ درصد مشترکان تهرانی الگوی مصرف را که ماهانه ۳۰۰ کیلووات ساعت است را رعایت می‌کنند و تنها ۲۰ درصد مشترکان خانگی تهرانی هستند که بدمصرف هستند و مصرف بیشتر از الگو را در کارنامه خود دارند.

صبوری با تأکید بر اینکه وزارت نیرو هنوز ابلاغیه‌ای در خصوص شناسایی مشترکان پرمصرف برق به شرکت توزیع برق تهران اعلام نکرده‌ است، ‌گفت: باید تا زمانی که این برنامه افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف به تصویب دولت نرسیده است منتظر بمانیم، پس وقتی به مرحله اجرایی برسد می‌توان در خصوص اطلاعات دقیق آن و میزان تعرفه برق این مشترکان اظهارنظر کرد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید آیا قرار است از مشترکان بدمصرف برق قیمت تمام‌شده دریافت شود، گفت: به نظر می‌رسد تعرفه برق مشترکان بدمصرف به صورت پلکانی محاسبه خواهد شد؛ البته شاید تا زمان تصویب از سوی دولت دستخوش تغییراتی شود.

* مصوبه‌ای درباره افزایش حق انشعاب ابلاغ نشده است

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید آیا حق انشعاب قرار است افزایش یابد، گفت: فعلا هیچ مصوبه‌ و ابلاغیه‌ای در خصوص افزایش حق انشعاب برق به ما ابلاغ نشده است.

صبوری با اشاره به اینکه ۴.۵ میلیون مشترک در تهران وجود دارد که ۱۳ درصد مشترکان برق کشور را تشکیل می‌دهد، گفت: ۳۲ هزار کیلومتر شبکه توزیع برق و ۱۸ هزار دستگاه پست در تهران وجود دارد که مسئولیت توزیع برق تهران را بر عهده دارد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید از این میزان شبکه توزیع و دستگاه پست چه میزان فرسوده و قدیمی هستند، گفت: ۱۲۰۰ کیلومتر شبکه توزیع برق با طول عمر بالا داریم که برنامه‌ریزی کرده‌ایم که ۱۰ تا ۱۵ درصد آن را نوسازی و مقاوم‌سازی کنیم.

به گفته وی ۱۲۰۰ دستگاه پست برق نیز نیاز به مقاوم‌سازی دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران با بیان اینکه در حال حاضر ارائه خدمات غیرحضوری در تهران در حال انجام است و بیش از ۹۰ درصد خدمات فروش و پس از فروش خدمات مشترکین از طریق سامانه ۱۵۲۱ ارائه می‌شود، گفت: این اقدام باعث جلوگیری از تردد مردم در مناطق ۲۲ گانه می‌شود.

صبوری با بیان اینکه ۴ مرکز فوریت برق ۱۲۱ داریم که در هر کدام ۳۰ نفر به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی تماس مردم هستند، گفت: سامانه‌ای به نام رصدخانه که نظارت عالیه‌ای بر تمام این فرایندها دارد، در شرکت توزیع برق فعالیت می‌کند و سامانه‌ای با شماره ۸۵۱۲۱ نیز اقدام به رسیدگی به شکایات را انجام می‌دهد.

*‌ مدت زمان خاموشی به ازای هر مشترک

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران با بیان اینکه مدت زمان خاموشی در شهر تهران کاهشی بوده است، گفت: مدت زمان خاموشی به ازای هر مشترک در طول سال ۹۴ در تهران ۳۱۰ دقیقه به ازای هر مشترک بود که در پایان سال ۹۶ این عدد به ۱۶۱ دقیقه رسیده است.

صبوری با بیان اینکه ۸۰ درصد شبکه تهران، شبکه کابلی است گفت: در آینده دیگر در توسعه شبکه برق دیگر شبکه هوایی ۲۰ کیلوولت نداریم و از ۸۰۰۰ کیلومتر شبکه فشار ضعیف سیمی حدود ۷۰۰۰ کیلومتر کابل خودنگه‌دار در تهران وجود دارد که مابقی این شبکه فشار ضعیف سیمی که حدود ۱۰۰۰ کیلومتر خواهد بود تا پایان سال ۹۸ به کابل خودنگه‌دار تبدیل خواهد شد.

* تلفات برق ۰.۴ درصد کاهش یافت

به گفته وی تلفات شبکه توزیع برق تهران در پایان سال ۹۶ به ۶.۸ درصد و امسال به ۶.۴ درصد رسیده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران در خصوص مصرف پیک برق تهران گفت: سالیانه ۲ درصد به مشترکان برق تهرانی و سالانه ۵ درصد به پیک مصرف و سالانه ۳ درصد به مصرف انرژی اضافه می‌شود.

صبوری افزود: تا سال ۹۷ سالیانه ۵ درصد به پیک مصرف برق اضافه می‌شد، اما امسال با توجه به کاهش بارندگی‌ها و محدودیت تولید برق توسط نیروگاه‌های برقابی سهمیه‌ای به شرکت‌های توزیع برق برای پیک‌سایی ابلاغ شد و تکلیفی که به شرکت توزیع برق تهران ارائه شد قرار شد تا پیک تهران در تابستان امسال بیشتر از ۴۵۰۰ مگاوات نشود.

وی خاطرنشان کرد: اگر اقدامات لازم برای پیک‌سایی در تهران که یکی از آنها مدیریت مصرف و تغییر ساعات ادارات و مراکز دولتی نبود، پیک مصرف باید به ۴۹۵۰ مگاوات می‌رسید، اما خوشبختانه مصرف برق در پیک در ۴۵۶۰ مگاوات متوقف شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران اظهار داشت: برای سال آینده نیز در تهران مقرر شده ۶۵۰ مگاوات مدیریت مصرف صورت گیرد، بنابراین برای اینکه بتوانیم همه ساله برای گذر از تابستان خود را آماده کنیم دو راهکار انجام می‌دهیم که یکی از آنها سایش شبکه‌ توسط گروه‌های عملیاتی و آماده شدن شبکه قبل از پیک و همچنین مدیریت مصرف و تعویض ۵ میلیون لامپ فلورسنت و نصب لامپ‌های LED است.

* تعویض ۵ میلیون لامپ فلورسنت هنوز ابلاغ نشده است

صبوری با اشاره به اینکه تعویض ۵ میلیون لامپ فلورسنت و نصب لامپ‌های LED مصوبه شورای اقتصاد است که هنوز ابلاغ نشده، گفت: اگر این مصوبه که فقط برای شهر تهران است ابلاغ شود، می‌توانیم ۱۵ مگاوات در پیک‌سایی موفق عمل کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا سال آینده نیز خاموشی در تهران خواهیم داشت یا خیر، گفت: هنوز میزان کسری برق در سال آینده را نمی‌دانیم، اما به خوبی مشخص شده است که سال آینده باید ۳۰۰۰ مگاوات مدیریت مصرف در کشور انجام شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران تأکید کرد: هدف در کل کشور و تهران در سال آینده خاموشی صفر است، البته این در حالی محقق می‌شود که برنامه‌ها به خوبی اجرایی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا