اخبار صنعت برق

برق عراق، اردن، مصر، سوریه و لبنان به هم متصل شود

عراق،اردن،شبکه برق،اخبار برق،برق نیوز،انرژیبه گزارش ایرنا، در بیانیه وزارت امور خارجه اردن که روز جمعه در رسانه های عراقی بازتاب یافت، حکیم در جریان سفر روز پنجشنبه ‘برهم صالح’ رئیس جمهوری عراق به اردن، در یک کنفرانس خبری مشترک با ‘ایمن الصفدی’همتای اردن خود این امر را خواستار شد.
وی پیشنهاد کرد که این پنج کشور طرحی را اجرا کنند که بر اساس آن شبکه برق این کشورها به یکدیگر متصل شود.
بیانیه همچنین از توافق دو طرف برای تشکیل یک گروه کاری مشترک در سطح وزارتخانه های خارجه جهت ترسیم نقشه راهی برای توسعه همکاری ها در بخش های مختلف و در چارچوب یک سقف زمانی مشخص خبر داده است.
الصفدی نیز بر اهمیت اجرای طرح هایی مانند خط لوله انتقال نفت از بصره به بندر عقبه، اتصال شبکه برق دو کشور و افزایش حجم تبادل تجاری تاکید کرد.
عراق بویژه در اوج مصرف در روزهای بسیار گرم و سرد سال، با کمبود شدید برق تا میزان ۱۱ هزار مگاوات مواجه است و همین امر سبب شده در سالهای اخیر در بسیاری از مناطق شاهد روزانه ۱۲- ۱۵ ساعت قطعی برق مواجه شود.
این کشور برای تامین بخشی از کمبود برق خود در حال حاضر ۱۲۰۰ مگاوات برق و گاز مورد نیاز برای تامین خوراک سه نیروگاه برق خود را از ایران وارد می کند.
بر اساس این بیانیه، گفتگو درخصوص مسائل منطقه ای بویژه مساله فلسطین و تاکید بر ضرورت حل آن بر اساس – طرح موسوم به – تشکیل دو دولت با پایتختی قدس شرقی و در مرزهای ۱۹۶۷ از دیگر محورهای گفتگوی وزیران خارجه عراق و اردن بود.
تاکید بر ضرورت راه حل سیاسی برای بحران سوریه که مورد قبول مردم سوریه و در چارچوب حفظ تمامیت ارضی این کشور باشد، یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این دیدار گزارش شده است.
‘برهم صالح’ رئیس جمهوری عراق، روز پنجشنبه در جریان سفر یک روزه خود به اردن، با عبدالله دوم پادشاه این کشور دیدار و درخصوص تحولات منطقه و روابط دو جانبه با وی گفتگو کرد.
صالح چند روز پیش در آغاز سفرهای منطقه ای خود همچنین از کشورهای کویت و امارات دیدار و با مقامات این دو کشور در خصوص روابط دو جانبه و تحولات منطقه گفتگو کرده بود.
تقویت روابط و همکاری با همه کشورهای همسایه از مهمترین اهداف این سفرها اعلام شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا