اخبار عمومی

چگونه وسواس در کودکان را از بین ببریم؟

 

وسواس در کودکان یک نوع اختلال است که معمولا به صورت افکار مزاحم و تکرار رفتارهای خاصی بروز می کند و موجب تحمیل استرس و تنش های فکری به کودک می شود. بنابراین به دلیل تاثیرات مخرب آن در آینده نیاز به درمان فوری دارد.

برخی از روانشناسان اظهار دارند که وسواس فکری و عملی در کودکان از جمله اختلالات اضطرابی مزمن می باشد که ریشه وراثتی داشته و به صورت های مختلف دیده می شود. در ادامه اطلاعات بیشتری در رابطه با موضوع وسواس در کودکان به شما ارائه خواهیم داد.

وسواس در کودکان و علائم آن

وسواس کودکان به شکل های متفاوتی بروز می کند که آشنایی و شناخت والدین با علائم و نشانه های وسواس می تواند کمک زیادی در درمان آن داشته باشد؛ در هنگام وسواس برخی از افکار، اعمال و همچنین ممکن است تصاویری مزاحم در ذهن شکل بگیرد که شخص نمی تواند آنها را کنترل کند. در واقع فکر وسواسی، به طور مداوم در ذهن فرد تکرار می شود و همین موضوع می تواند موجب اضطراب وی شود.

از جمله آسیب های وسواس در کودکان، عدم عزت نفس و خودباوری وی در آینده می باشد، همچنین کودک وسواسی ممکن است به تدریج در نظر خانواده و اطرافیان، فردی تنبل و مایه دردسر به حساب آید.

علاوه بر موارد بالا، وسواس می تواند موجب استرس، افسردگی، ایجاد ترس، خواب ناکافی،  احساس خجالت و شرمندگی، بی قراری، میل به تنها بودن و همچنین کندی در انجام تکالیف مدرسه و افت تحصیلی شود. بنابراین این نوع کودکان معمولا توسط همسالان خود مورد تمسخر واقع می شوند ، در این صورت اگر والدین آنها بخواهند رفتار آنها را کنترل کنند، ممکن است با پرخاش کودکان خود مواجه شوند.

روشهای درمان وسواس کودکان

رفتار درمانی یکی از بهترین روشهای درمانی این نوع اختلال است که برای این منظور لازم است فرزندان خود را نزد روانشناس کودک و نوجوان ببرید تا با به کارگیری روشهای خاص آن را درمان نماید.

در این روش، روانشناس کودک را تشویق می کند تا افکار و اعمال وسواسی خود را به طور دقیق برای وی شرح دهد تا وی بتواند این رفتار ها را شناسایی کرده و با انجام اقدامات خاصی سعی در کمک کردن کودک در ترک رفتارهای وسواسی اش دارد.

به طور کلی درمان وسواس هم به صورت دارویی و هم به صورت رفتاری و شناختی انجام می گیرد. به دلیل اینکه وسواس بیماری مزمنی می باشد، بنابراین درمان آن ممکن است زمان بر باشد. همانطور که گفتیم وسواس موجب آسیب رساندن به مراحل رشد کودک می شود و اعتماد به نفس را از کودک می گیرد. بنابراین اگر وسواس در کودکان درمان نشود باعث می شود وی در بزرگسالی به فردی مضطرب و وسواسی تبدیل شود.

حمایت خانواده و اطرافیان از کودک

خانواده و اطرافیان باید بدانند که کودکی که دچار وسواس می شود، گناه و تقصیری ندارد. همچنین زمانی که آنها قصد درمان کودک خود را دارند باید از هر جهت او را مورد حمایت قرار دهند. لازم است که والدین آگاهی خود را در زمینه بیماری فرزندشان افزایش داده تا توانایی درک کودک خود را داشته و از عهده انجام برخی از انتظارات و خواسته های کودک برآیند.

توجه داشته باشید که همراهی و تشویق والدین تاثیر مهمی در روند سریع بهبودی بیماری فرزندشان می تواند داشته باشد. در واقع تمام اعضای خانواده باید تا حد امکان محیط و شرایط را برای کودک، آرام و عادی نگه دارند تا وی بتواند سختی ها و مشکلات درمان را راحت تر تحمل کند، زیرا کودک در محیط های پر تنش و اضطراب آور هیچگاه نمی تواند با نگرانی و تشویش ناشی از شیوه های درمانگری مقابله نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا