اخبار صنعت برق

ظرفیت تولید برق در هرمزگان ۲۵ درصد افزایش می یابد

برق, اخبار برق, خبر برق, صنعت برق, تولید برق, هرمزگان, وزیر نیرو, رضا اردکانیانبه گزارش خبرنگار مهر، رضا اردکانیان دوشنبه شب در نشست شورای اداری استان با فعالان اقتصادی استان که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، بیان داشت: ظرفیت های منصوبه نیروگاههای استان ۳ هزار مگا وات است که تا تابستان ۹۸، حدودا ۶ ماهه آینده ظرفیت تولید برق در هرمزگان ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

وی عنوان کرد: واحد گازی هرمز ۱۶۰ مگاوات، واحد قشم ۱۶۰ مگا وات، واحد کلاس اف ۳۰۷ مگاوات آماده بهره برداری است که جمعا ۶۲۷ مگاوات به ظرفیت نصب شده استان اضافه خواهد شد.

به گفته وی، ۱۲۷۰ مگاوات پیک برق استان در روز جاری بود که نزدیک به ۲.۵ برابر نسبت به میانگین کشوری و دنیا است و بسیار نگران است. در کشورهای هم اقلیم همسایه ایران ۷۵ درصد است و نشان از ناپایداری وضعیت برق در هرمزگان است.

اردکانیان خاطرنشان کرد: یکی از اصلی ترین عرصه های مهم در مصرف برق دستگاه های سرمایشی است. ۸۵۰ هزار کولر گازی سالانه وارد کشور می شود که بالغ بر ۷۰ درصد از کولرهای وارداتی استاندارد لازم را ندارند و ۳هزار مگاوات باید تولید برق اضافه داشته باشیم که پاسخگوی این تجهیزات باشیم.

وی عنوان کرد: در آب سیاست دولت استفاده از آب شیرین کن ها و استفاده از ظرفیت استانهای جنوبی است. از ۷۱ پروژه آب شیرین کن کشور ۳۰ پروژه در استان هرمزگان است و اکثر این طرح ها توسط بخش خصوصی بومی استان اجرا می شود.

وی بابیان این‌که دولت کارنامه درخشانی را  در حوزه تامین آب و برق کشور در چهار دهه اخیر داشته است، اظهار کرد: صددرصد جمعیت شهری و ۷۵درصد جمعیت روستایی از سیستم‌های پایدار آب شرب برخوردارند. تمام روستاهای بالای ۱۰ خانوار هم از نعمت برق برخوردارند و در حوزه جمع‌آوری و تصفیه فاضلات و استفاده مجدد هم ۴۸ درصد تحت پوشش داریم.

اردکانیان افزود: آهنگ توسعه کشور تحت هیچ شرایطی و با تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا کند نشده است و آینده روشنی پیش‌روی فرزندان و نسل‌های آینده است.

وزیر نیرو ادامه داد: با مدیریت صورت‌گرفته، شرایط نامناسب آبی در تابستان را عبور کردیم که برنامه‌ریزی و مصرف صحیح آب در این حوزه گره‌گشاست.

وی خاطرنشان کرد: در استان‌های مرزی و هرمزگان بواسطه دسترسی به منابع آب دریا، در برنامه‌ای تدارک دیده‌شده، در پهنه‌ای به وسعت یکصد کیلومتر برنامه تامین آب شرب از دریا را داریم تا دغدغه مردم مرتفع شود که درهمین راستا طرح‌های آب شیرین‌کن و نمک‌زدایی از آب دریا برای مصارف مردم بندرعباس و روستاهای طول مسیر و کرمان و یزد را داریم که فشار بر منابع را کاهش می‌دهد.

اردکانیان بر رعایت الگوی مناسب کشت برای کشاورزی هم تاکیدکرد و افزود: در سایر مصارف نیز بایستی به ارزش اقتصادی آب توجه شود.

وزیر نیرو اظهار کرد: کمیته استانی کارگروه ملی سازگاری باکم  آبی در هرمزگان برنامه‌ای را تدارک دیده که در کارگروه ملی به بحث گذاشته شده است.

وی بیان کرد: سرمایه‌گذاری‌های انجام شده موجب تامین آب پایدار برای مصارف شرب و صنعت و سایر بخش‌ها و حفظ محیط زیست و استفاده از پساب تصفیه شده و جلب سرمایه‌گذاران شده است.

اردکانیان در پایان گفت: هرمزگان در بخش تامین آب و انرژی از وضعیت مناسبی برخوردار می‌باشد و اشتغال پایدار نیز در این حوزه ساخت و زمان بهره‌برداری ایجاد می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا