برق ساختمان

تفاوت سیم فاز و نول در برق

تفاوت سیم فاز و نول نیز یکی از مواردی است که هر کسی که میخواهد با برق و سیم کشی ساختمان سر و کار داشته باشد باید بداند. در این مقاله تفاوت سیم فاز و نول به صورت ساده بررسی می شود و دریافت خواهد شد دقیقاً تفاوت سیم فاز و نول چیست؟ و منشأ این تفاوت گفته خواهد شد، هم چنین در این مقاله چگونگی تفاوت سیم فاز و نول در کجا و چگونه اتفاق می‌افتد، گفته خواهد شد.

سیم نول

تشخیص دادن سیم فاز و نول از یکدیگر

برای این که در برق بتوانیم فاز را از نول تشخیص دهیم به ابزاری به نام فاز متر نیاز داریم فاز متر در الکتریکی‌ها موجود است، خوب برای تشخیص فاز از نول در پریز‌های برق سر فاز متر را در یکی از سوراخ‌های پریز قرار می‌دهیم و سر انگشت شست مان را به ته فاز متر می‌چسبانیم اگر لامپ فاز متر روشن شد یعنی آن سیم فاز است و اگر فاز متر روشن نشد چند احتمال وجود دارد:

سوراخی از پریز که فاز متر در آن است سیم نول است
پریز برق دار نیست
فاز متر خراب است

تفاوت سیم فاز و نول در چیست؟

همان طور که شما هم می‌دانید در برق (تک فار) به دو رشته سیم نیاز داریم که همان فاز و نول هستند این دو همیشه در برق مکمل یک دیگر هستند؛ یعنی یکی از سیم‌ها برق در آن است که همان سیم فاز است و سیم دیگر، برق را بر می‌گرداند که همان سیم نول است، سیم نول فقط سیم فاز را کامل می‌کند مانند یک جفت، و برقی در آن نیست، می‌توان آن را در روز لمس کرد، ولی در شب این کار را نکنید، چون یک برقی حدود ۷۰ ولت از آن عبور میکند که به آن برگشت فاز می‌گویند (توضیح برگشت فاز کمی کسل کننده و تخصصی است که از آن صرف نطر می‌کنیم) و همانطو طور که در بالا گفتیم برای تشخیص دادن سیم فاز و نول از فاز متر استفاده می‌کنیم.

منشأ تفاوت سیم فاز و نول در برق از کجاست؟
سیم نولبرای این که بدانید منشأ سیم نول در برق‌هایی که ما مصرف می‌کنیم کجاست، به تصویر بالا تو جه کنید، همان طور که می‌بینید سیم نول از مرکز سه سیم فاز به وجود می‌آید، شاید یک سوال در ذهن تان مطرح شود که چرا سیم نول وقتی که با سیم فاز وصل است برق دار نمی‌شود وبی خطر است؟ خوب این قانون بر می‌گردد به هندسه، وقتی سه سیم فاز با زاویه اختلاف فاز ۱۲۰ درجه (سیم‌های آبی در تصویر) کنار هم باشند مرکز آن‌ها خنثی یا صفر می‌شود که در مرکز سه فاز یک سیم خارج می‌شود و از آن به عنوان نول استفاده می‌کینم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا