برق ساختمان

کابل کولر آبی + مدار سیم کشی و اتصال کولر آبی

کابل کولر آبی

 

کولر آبی
کولر آبی

 

سیم کشی کولر آبی یکی از مواردی است که انتظار می رود مهندسین برق به خوبی به آن مسلط باشند و در نصب کلید کولر دقت نمایند. در این بخش چگونگی سیم کشی کولر آبی مرحله به مرحله بیان می شود.

برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر، از ۳ رشته سیم شماره ۲٫۵ استفاده کنید.

از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت می باشد. از کلید کولر تا خود کولر یک کابل ۱٫۵* ۵ مفتولی نصب کنید. از این ۵ رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.

چک لیست نظارت برق ساختمان PDF

 

داخل کلید کولر

پس در کل در داخل کلید کولر “۲ لوله برق” وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها ۵ رشته سیم آمده (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلاً ۴ رشته سیم آمده است) و از داخل یکی از لوله ها هم ۳ رشته سیم (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد ۲ رشته سیم دارد).

با این توضیح مدار سیم کشی و اتصال کولر آبی را ترسیم می‌کنیم.

کلید کولر آبی
کلید کولر آبی

پس اگر سیستم برق کشی منزل شما ارت ندارد. سیم های زرد رنگ را در مدار بالا در نظر نگیرید.

کلید کولر :

کلید کولر آبی در واقع از سه کلید تشکیل شده است : یک کلید یک پل برای واتر پمپ یک کلید یک پل برای موتور و یک کلید تبدیل برای دور تند و کند.

نکته:

سیم نول برای کلیدهایی که مجهز به چراغ هستند به سوکت نول پشت کلید متصل می شود. می توان سیم نول کولر و نول اصلی برق منزل را بدون اینکه به سوکت پشت کولر متصل کنیم , به هم وصل کرد. در واقع نیازی به اتصال سیم های نول به کلید نیست.

که در این حالت البته چراغ کلید کار نخواهد کرد.

سیم کشی کولر آبی
سیم کشی کولر آبی

طریقه اتصال سیم ها به ترمینال

طریقه اتصال سیم ها به ترمینال کولر در داخل کولر و عمدتا در قسمت بالای داخلی کولر ها جعبه ای به نام ترمینال برق تعبیه شده است. از پشت کولر ورودی برای کابل ۵ رشته به داخل آن در نظر گرفته شده است که باید کابل را از این ورودی به داخل جعبه هدایت کنید.

همانگونه که توضیح داده شد سیم سبز و یا سیم زرد از نوع ارت است و معمولا به پیچ اتصال زمین نصب می شود و اگر جایی برای ان تعبیه نشده بود باید سیم را به بدنه کولر نصب کنید. سپس متناسب با حروف اختصاری که بر روی ورودی ها درج شده هر یک از سیم ها را به محل خود اتصال می دهید.

 

آموزش تعمیر کولر پراید PDF

 

معمولا حرف p برای ورودی پمپ ، حرف L برای ورودی فاز، حرف s برای ورودی دور کند و حرف F برای ورودی دور تند دیده شده است.بنابرلین اتصال سیم ها باید مطابق با شکل زیر باشد.

سیم کشی کولر آبی
سیم کشی کولر آبی

عیب یابی سیم کشی کولر آبی

بعد از روشن شدن کولر اگر دور تند و کند روی کلید به اشتباه جابجا وصل شده است باید این دو سیم را جابجا کنید تا درست شود. اگر پمپ آب روشن نشد ولی موتور کولر روشن شد در اتصال سیم نول در پنل برق اشتباهی وجود دارد اگر کولر روشن نشد سیم فاز را اشتباه وصل کردید.

اگر با روشن شدن کولر آبی فیوز پرید، باید بررسی کنید که سیم فاز و نول در کجا باهم اتصال دارند.

سیم کشی کولر آبی
سیم کشی کولر آبی
کابل کولر آبی – دنیای صنعت برق

دانلود فایل نقشه کشی برق ساختمان PDF

https://fapool.ir/file/52113/?ref=sbargh.ir

https://fapool.ir/file/51564/?ref=sbargh.ir

https://fapool.ir/file/51673/?ref=sbargh.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا