اخبار صنعت برق

نیروگاه ماکو با حضور روحانی افتتاح می‌شود

 برق ، خبربرق ، صنعت برق ، نیروگاه ماکو ، نیروگاه تولید برق ، نیروگاه سیکل ترکیبی ، ماکو ، صمد پاشاپور ، نیروگاه ، پاشاپورصمد پاشاپور مدیرعامل نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو با اعلام اینکه هفته آینده با حضور ریاست جمهوری فاز اول این نیروگاه به حجم ۸۰ مگاوات افتتاح می‌شود، گفت: به طور میانگین سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ مگاوات به ظرفیت این نیروگاه باید اضافه شود. این در حالی است که تجهیزات مربوط به آن در اواخر سال ۹۵ وارد کشور شد که به دلیل شرایط آب و هوایی و بارندگی نصب و راه اندازی تجهیزات حدود ۷ ماه با تاخیر انجام شد.
پاشاپور با اشاره به اینکه هر دو بخش فاز اول با شبکه سراسری سنترون شده است اظهارداشت: اکنون در فاز اول این نیروگاه آماده تولید هستیم.
به گفته این مقام مسئول: توربین‌های مورد استفاده در فاز اول این نیروگاه به دلیل آنکه ظرفیت بالایی ندارند، کلاس E. هستند. اما برای توسعه فاز‌های بعدی، از توربین‌های گازی با کلاس F. استفاده می‌کنیم. لازم به ذکر است که راندمان توربین‌های گازی کلاس E. میزان ۳۴.۵ درصد است.

مدیرعامل نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو میزان مشارکت بخش خارجی در تامین اعتبارات این نیروگاه را ۷۰ درصد به صورت مستقیم دانست و تصریح کرد: ۳۰ درصد اعتبارات استفاده شده در این نیروگاه از طریق بخش داخلی تامین شده است. برای فاز اول ۴۰ میلیون یورو، فاز دوم ۳۰ میلیون یورو هزینه شده است که برای بخش گازی قراردادی به ارزش ۴۰ میلیون یورو منعقد شده که امورات مربوط به احداث و استفاده از آن در حال انجام است.

وی گفت: با توجه به قوانین اقتصادی حاکم بر مناطق آزاد اقتصادی، زمان بازگشت سرمایه را ۵ ساله درنظر گرفته ایم. این در حالی است که خوراک مورد نیاز این نیروگاه به میزان ۲۱ هزار متر مکعب در روز از طریق خط لوله صادرات گاز به ترکیه تامین می‌شود.

پاشاپور در پایان به جانمایی یک پتروشیمی در اطراف این نیروگاه اشاره کرد و توضیح داد: با توجه به اینکه این منطقه آزاد اقتصادی رو به رشد و توسعه است، صنایع زیادی از جمله صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی در این منطقه حضور خواهند داشت؛ بنابراین میل و تقاضا برای برق (مصرف صنعتی) افزایش می‌یابد.

به گزارش برق نیوز، حضور چینی‌ها در پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو نخستین حضور یک شرکت دولتی چینی و در قالب سرمایه گذاری مستقیم است.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا