حوادث برق

نکات ایمنی برق در خانه + نکاتی در مورد ایمنی لوازم برقی

نکات ایمنی برق در خانه

نکاتی در مورد ایمنی لوازم برقی خانگی

در این مقاله به بررسی برخی نکات ایمنی در رابطه با لوازم برقی خانگی اشاره خواهیم کرد.

حوادث برق
نکات ایمنی برق در خانه

پریز‌های برق:

پریز برق
پریز برق

پریزهایی را چک کنید اگر کمی شل هستند و دوشاخه درون آنها خوب قرار نمی‌گیرد و می‌توانند بر اثر حرارت زیاد آتش بگیرند. جاهایی که قاب‌ پریز ندارد و یا قاب‌های پریز شکسته دارند را با قاب‌های نو جایگزین کنید. مطمئن شوید که بر روی پریزهای بلااستفاده‌ای که در دسترس کودکان است را درپوش ایمنی نصب کرده اید.

آموزش تعمیر اتو بخار

سیم‌ها:

سیم و کابل
سیم و کابل

مطمئن شوید که سیم‌ها در وضعیت خوبی قرار دارند و ترک خورده و یا ریش ریش نباشند. همینطور اطمینان حاصل کنید که آنها در راههای پر رفت و آمد نباشند. هیچ وقت نباید سیم‌ها را با میخ یا منگنه به دیوار یا قرنیز یا جای دیگری کوبید. سیم‌ها را زیر فرش، قالیچه یا زیر مبلمان قرار ندهید.

سیم رابط چند راهی:

مطمئن شوید که بر روی سیم‌های برق بار الکتریکی بیش از حد قرار نگرفته است. علاوه بر آن سیم‌های رابط باید فقط بطور موقت استفاده شود. چون آنها سیم‌های دائمی خانگی محسوب نمی‌شوند. اطمینان حاصل کنید که سیم‌های رابط درپوش‌های ایمنی داشته باشند تا از خطر برق گرفتگی کودکان و صدمات احتمالی جلوگیری شود.

دوشاخه ها و سه شاخه‌ها:

استاندارد انواع دو شاخه های برق و پریز

دوشاخه‌ها و سه شاخه‌ها باید حتما هم اندازه‌ی پریز‌ها باشند. هرگز شاخه‌ی سوم یک سه شاخه را که مخصوص زمین است را برای اینکه داخل یک پریز دو سوراخه شود نبرید. این کار می‌تواند منجر به شوک الکتریکی شود. هیچ گاه یک سه شاخه یا دوشاخه را اگر اندازه نبود با زور داخل پریز برق فرو نکنید. پریزها باید به خوبی اندازه‌ی دوشاخه‌ها و سه شاخه‌ها باشند. از داخل کردن چندین دوشاخه و سه شاخه به یک پریز خودداری کنید.

کلیدهای محافظ جان (GFCI):

کلید محافظ جان
کلید محافظ جان

کلیدهای محافظ جان از برق گرفتگی جلوگیری می‌کنند. این کلیدها در هر جایی که ممکن است آب و برق با هم تماس داشته باشند نصب می‌گردند. وقتی یک کلید محافظ جان یک نشت جریان برق را در مدار برق ردیابی می‌کند، متوجه می‌شود که یک اشتباه زمینی رخ داده است.

جزوه درس کارآفرینی – مخصوص دانشجویان کلیه رشته ها

سپس این کلید بسرعت بر سر جریان قرار می‌گیرد تا مانع از صدمه‌ی جدی از برق گرفتگی به فرد یا افراد مورد نظر گردد. کلیدهای محافظ جان را ماهانه و پس از طوفان‌های برق آسا طبق دستورالعمل سازنده آزمایش کنید و از خوب کار کردن آنها مطمئن شوید.

لامپ‌های روشنایی:

لوستر
لوستر

توان تمام لامپ‌ها را در یک لوستر چک کنید تا اطمینان پیدا کنید که آنها توان درستی برای آن لوستر دارند. لامپ‌هایی که توان بیشتری از مقدار توصیه شده دارند را جایگزین کنید. اگر توان درست آن را نمی‌دانید، آنرا با سازنده لوستر هماهنگ کنید. لامپهای شل بیشتر گرم می‌شوند پس مطمئن شوید که لامپها درست پیچ شده‌اند.

فیوز مدار /مدار قطع کن

فیوز فشنگی
فیوز فشنگی

مدار قطع کن‌ها یا فیوزهای مدار باید اندازه‌ی جریان درستی داشته باشد. اگر اندازه‌ی درست آن را نمی‌دانید، از یک برقکار بخواهید تا سایز آنرا مشخص کند و بر روی آن بنویسد. همیشه فیوز را با یک فیوز هم سایز جایگزین کنید.

کتاب فیوزها pdf

آب و برق با هم تماس پیدا نکنند.

لوازمی که به برق وصل هستند را جایی رها نکنید که در تماس با آب باشند. اگر دستگاههای داخل برق در داخل آب بیفتند، هرگز آنها را از پریز نکشید. حتی اگر خاموش بودند. ابتدا برق را از کنتور قطع کنید و سپس دستگاه را از برق بکشید. اگر لوازم برقی دارید که مرطوب و خیس شده است، آنرا استفاده نکنید تا اینکه توسط یک فرد متخصص تعمیر شود.

لوازم برقی

اگر دستگاهی بطور مکرر فیوز را می‌پراند، یا در مدار نوسان ایجاد می‌کند یا باعث برق گرفتگی جزئی می‌شود، آنرا از برق کشیده، تعمیر یا جایگزینش کنید.

کامپیوتر و کنسول‌های بازی

سیم و کابل کامپیوترکامپیوتر و کنسول‌های بازی را از لحاظ وضعیت کارکرد کنترل کنید. بدنبال یک ترک یا آسیب در سیم‌ها و پریز و اتصالات باشید. برای دستگاههای کامپیوتر و کنسولهای بازی از دستگاه محافظی که مربوط به آن کشور است استفاده کنید.

ایمنی خارجی

چمن زن‌های برقی و دیگر ابزار آلات را نباید در هوای بارانی، چمن خیس یا آب و هوای خیلی مرطوب استفاده کرد. سیم‌های چمن‌زن‌ها را قبل از هر بار استفاده چک کنید تا ریش ریش نباشند، و دوشاخه‌ها سالم باشند. چنانچه دستگاه مشکلی داشت، ‌فورا آنرا خاموش کنید. آن را تعمیر یا تعویض کنید. همیشه از یک سیم رابط  برای استفاده در محیط باز استفاه کنید که مناسب دستگاه شما باشد. به یاد داشته باشید که تمامی ابزار آلات برقی را وقتی از آن استفاده نمی‌کنید از برق بکشید. هنگام استفاده از نردبان، مراقب سیم‌های بالاسر و خطوط برق باشید.

رعد و برق

رعد و برق
رعد و برق

هنگام طوفان همراه با رعد و برق، از دستگاههای برقی استفاده نکنید ( مانند سشوار، توستر و رادیو) یا تلفن (مگر در مواقع ضروری)، حمام نکنید و دوش نگیرید، باتری‌ها را برای استفاده در چراغ قوه و رادیو بی‌سیم در مواقع ضروری در دسترس نگهدارید. و از محافظ دستگاه بر روی دستگاههای برقی، لوازم خانگی، تلفن‌، ماشین فکس و مودم استفاده کنید.

گرمکن‌ها و هیترها :

مدار کلید سه پل بخاری برقی

هیترها برای تولید گرمای مکمل بکار می‌روند. حداقل آنها را ۱ متر از لوازم قابل احتراق مانند رختخواب، لباس‌ها، پرده‌جات، مبلمان و قالیچه دور نگهدارید. از این گرمکن‌ها در اتاق‌هایی که کودکان تنها هستند استفاده نکنید و بخاطر داشته باشید که هنگامیکه از آنها استفاده نمی‌کنید، آنها را خاموش کرده و از برق بکشید. از هیترها و گرمکن ها به همراه سیم رابط استفاده نکنید آنها را مستقیما به پریز بزنید.

لامپ‌های هالوژنی:

لامپ کم مصرف
لامپ کم مصرف

لامپهای هالوژنی با دمای خیلی بیشتری از لامپهای رشته‌ای کار می‌کنند. هیچ وقت یک لامپ هالوژنی را جایی نگذارید که در تماس دراپه و پرده و دیگر لوازم قابل احتراق باشد.

جزوه آموزش کامل تعمیر لامپ کم مصرف pdf

هرگاه برای مدت زیادی از اتاق خارج می‌شوید لامپ را خاموش کنید و هیچ گاه از لامپ‌های مشعلی ایستاده در اتاق کودکان و در اتاق‌های بازی استفاده نکنید. استفاده از لامپ‌های فلورسنت خنک‌تر را در نظر بگیرید.

نکات ایمنی برق در خانه – دنیای صنعت برق

راهنمای فارسی نصب و راه اندازی اینورتر سانترنو سینوس وگا

حل تمرین ریاضی هشتم فصل هشتم (گام به گام ریاضی هشتم)

پکیج کامل گام به گام ریاضی یازدهم تجربی PDF

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا