انرژی های تجدیدپذیر

نصب سیستم خورشیدی در ۷ اداره دولتی اردبیل

برق, خبر برق, صنعت برق, اردبیل, پنل خورشیدی, هفت اداره, حسن محمدی, محمدی, انرژی خورشیدیمدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل گفت: تاکنون فقط هفت دستگاه اجرایی در این استان برای تامین انرژی مورد نیاز خود از پنل‌های خورشیدی استفاده می‌کنند.

حسن محمدی افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران تا پایان شهریور ماه امسال باید همه دستگاه‌های اجرایی ۲۰ درصد برق مصرفی خود را از طریق پنل‌های خورشیدی تامین می‌کردند که تاکنون فقط هفت دستگاه در استان اردبیل این دستور العمل را اجرایی کرده اند.
وی خواستار همکاری سایر مراکز دولتی با شرکت توزیع نیروی برق برای اجرایی شدن این مصوبه دولت شد و اظهار داشت: ۲۰ درصد برق مصرفی اداراتی که اقدام به این کار نکرده اند با حداکثر بها محاسبه شده و از آن‌ها اخذ خواهد شد.
او اضافه کرد: ۳۴ نهاد دولتی استان نیز پیگیر این طرح بوده و با شرکت توزیع برق نیز مکاتباتی انجام داده اند، اما تاکنون در عمل اقدامی صورت نگرفته که انتظار می‌رود اقدامات موثری در این رابطه از سوی آن‌ها انجام گیرد.
محمدی بیان کرد: امروز دوران استفاده از سوخت‌های فسیلی به پایان رسیده و استفاده از انرژی‌های پاک از جمله انرژی خورشیدی یک ضرورت می‌باشد.
وی گران بودن سوخت‌های فسیلی، مقرون به صرفه بودن استفاده از انرژی خورشیدی، حفاظت از محیط زیست و رایگان بودن منبع عظیم خدادادی خورشید را از جمله علل استفاده از این انرژی برای تامین برق مورد نیاز عنوان کرد.
او بامکان تامین شبکه‌های کوچک و ناحیه‌ای، استهلاک کم و عمر زیاد و عدم احتیاج به متخصص را از جمله دیگر مزایای نیروگاه‌های خورشیدی برشمرد.
وی با بیان اینکه نباید به بهانه گران بودن هزینه نصب پنل‌های خورشیدی از این اقدام صرف‌نظر کرد، ادامه داد: سرمایه اولیه‌ای که برای بهره‌مندی از انرژی خورشیدی اختصاص می‌گیرد با کاهش هزینه و صرفه‌جویی در مصرف برق ظرف چهار تا پنج سال آینده جبران خواهد شد.
محمدی با اشاره به اینکه پربازده‌ترین نقطه کشور آلمان باز از کم پتانسیل‌ترین نقطه ایران در تولید برق از انرژی خورشید کمتر است، گفت: با این وجود، اما هنوز در کل کشور ایران نیم درصد آلمان برق با استفاده از انرژی خورشیدی تولید می‌شود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل افزود: به دلیل اینکه استان اردبیل در ارتفاع بالا واقع شده، میزان تابش خورشید و وسعت آن موجب شده برای تولید برق از محل انرژی خورشیدی نیز در تمام گستره استان ظرفیت فعال کردن انرژی خورشید فراهم باشد.
وی با تاکید به اینکه میزان تولید انرژی خورشیدی در اردبیل مطلوب و متناسب با پتانسیل منطقه نیست، اظهار داشت: با توجه به پتانسیل اقلیم منطقه و به دلیل کاهش قابل توجه هزینه‌ها انتظار می‌رود بخش دولتی و خصوصی از تولید انرژی پاک استقبال کند، چون این انرژی مقرون به صرفه بوده و به غیر از هزینه‌های اولیه زیرساخت، هزینه بعدی را به دنبال ندارد.
او با رد ادعای اینکه استان اردبیل بیشتر مواقع سال ابری، بارانی یا برفی است و نمی‌توان آن طور که باید از انرژی خورشیدی استفاده کرد، بیان کرد: اتفاقا استفاده از انرژی خورشیدی در اردبیل نسبت به دیگر استان‌ها که گرم هستند بهتر جواب می‌دهد و طول عمر آن را افزایش می‌دهد.
محمدی هزینه نصب مولد‌های تولید یک کیلو وات انرژی خورشیدی را حدود ۸۰ میلیون ریال و فضای مورد نیاز برای این کار را ۱۰ متر مربع عنوان کرد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل با بیان اینکه استفاده از انرژی خورشیدی مقرون به صرفه برای همه است، گفت: از سویی برای تشویق بخش خصوصی، دولت خرید تضمینی برق تولیدی را مطرح کرده به طوری که هر کیلووات ساعت برق را ۹۰۰ ریال به مشترکین می‌فروشد در حالی که بیش از هشت هزار ریال از تولید کنندگان به صورت تضمینی به مدت ۲۰ سال می‌خرد.
محمدی اظهار داشت: در استان اردبیل برای استفاده از انرژی خورشیدی طرح‌های موثری برنامه ریزی شده که در صورت تحقق می‌توان شاهد استفاده انبوه و جایگزینی آن به جای سوخت‌های فسیلی بود.
او با بیان اینکه سقف هر اداره و خانه مسکونی در اردبیل می‌تواند محل نصب پنل خورشیدی و تولید انرژی پاک شود، ادامه داد: تاکنون در این استان مجوز تولید ۳۲ مگاوات برق با استفاده از انرژی خورشید توسط بخش خصوصی صادر شده است.
وی افزود: انتظار می‌رود استفاده از انرژی خورشیدی تبدیل به فرهنگ شده و در جامعه نهادینه شود چرا که این امر با زندگی و حیات و کرامت انسانی و عرق ملی گره خورده است.
منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا