اخبار صنعت برق

قارچی که برق تولید می‌کند

تولید برق رایگان
محققان موفق به تولید نوعی قارچ با اجزای مصنوعی الکترومکانیکی شده اند که قادر به تولید برق است.به نظر می‌رسد این اختراع راه را برای تولید برق از برخی موجودات و گیاهان طبیعی موجود در جهان هموار کرده باشد.
 محققان برای این کار از یک باکتری خاص موسوم به سیب سبز استفاده کرده اند که به رنگ آبی و سبز بوده و از طریق فوتوسنتز قادر به تولید انرژی است. فرایند طی شده بدین منظور مشابه فرایند فوتوسنتز گیاهان است.

پژوهشگران مرکز فناوری استیونز که این قارچ را ابداع کرده اند می‌گویند قبلا هم محصولاتی در طبیعت شناسایی شده بود که قادر به تولید برق هستند، اما این کار مدت زمان زیادی طول نمی‌کشد، زیرا اجزای افزوده شده به آن‌ها برای تداوم بخشیدن به تولید برق نمی‌تواند کارآیی زیادی داشته باشد و در نتیجه خود این محصولات هم بعد از مدتی از بین می‌روند.

محققان برای تولید این قارچ خاص از چاپگر سه بعدی برای تولید دو نوع الگوی جوهری الکترونیکی استفاده کرده اند. یکی از این دو الگو حاوی باکتری بوده و دیگری حاوی نانوروبان‌های گرافنی است که می‌توانند جریان برق را جمع آوری و هدایت کنند. این الگو‌ها بر روی کلاهک قارچ نصب می‌شوند.

انرژی تولید شده توسط این قارچ به ۶۵ نانوآمپر می‌رسد که برای روشن کردن یک چراغ ال‌ای دی کافی است. به نظر می‌رسد این اختراع راه را برای تولید برق از برخی موجودات و گیاهان طبیعی موجود در جهان هموار کرده باشد.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا