اخبار صنعت برق

زیان اجرای ‘موافقت نامه پاریس’ برای ایران چقدر است؟ / نوک پیکان کاهش انتشار گاز های گلخانه ای بر صنعت نفت کشور انتشار گاز های گلخانه ای ،

برق،اخبار برق،صنعت برق،موافقت نامه پاریس، انتشار گاز های گلخانه ای ،به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، با توجه به آنکه مهم ترین عامل گرم شدن کره زمین انتشار گازهای گلخانه ای حاصل از مصرف سوخت هایی نظیر نفت و گاز است، “موافقت نامه پاریس ” برای توقف روند موجود درصدد کاهش مصرف سوخت است.

ناگفته نماند که سازمان محیط زیست به عنوان مسئول پیگیری این معاهده اعلام کرده است که برنامه مدنظر قبلی کشور برای ارائه تعهد در “موافقت نامه پاریس” مجددا مورد تایید قرار گرفته و این سند برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که تعهد ۴ درصدی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در این موافقت نامه به سبب از دست دادن بازار فروش سوخت های فسیلی نفت و گاز حداقل ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار ضرر مالی برای کشور به همراه خواهد داشت،بنابراین خروج ایران همانند آمریکا از این معاهده امری ضروری است.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از عوامل موثر بر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و چالش هایی که این توافق نامه می تواند بر صنعت و اقتصاد کشور داشته باشد، با خبر شویم:

احد وظیفه مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی ، یکی از مهم ترین دلایل گرم شدن کره زمین را انتشار گاز های گلخانه ای (دی اکسید کربن) حاصل از مصرف سوخت نفت و گاز اعلام کرد و گفت: جامعه جهانی و هیات تغییر اقلیم بر این باور است که غلظت گاز های گلخانه ای دی اکسید کربن با صنعتی شدن افزایش یافته است.

وی افزود: پس از تشکیل “موافقت نامه پاریس” در سال ۲۰۱۵، کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد از کشور های این کنوانسیون خواست تا برنامه های خود را برای کاهش انتشار دی اکسید کربن ارائه کنند.

وظیفه ادامه داد: براساس سند “موافقت نامه پاریس”، ایران متعهد شد تا سال ۲۰۳۰، ۴ درصد از گاز های گلخانه ای خود بکاهد و در صورت رفع تحریم این رقم را به ۱۲ درصد برساند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تعهد ایران در “موافقت نامه پاریس” چالش های فراوانی را به همراه دارد، بیان کرد: کشور های متعهد در این موافقت نامه که تعهدات آن ها به تصویب پارلمان می رسد، از این رو برای تحقق تعهدات خود باید اقداماتی را در این راستا انجام دهند.

وی با انتقاد از مصرف ۴ برابری بنزین در ایران نسبت به فرانسه گفت: ایران روزانه ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می کند در حالیکه با وجود جمیعت مشابه این میزان در فرانسه حدود ۲۵ میلیون لیتر است.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه مصرف سوخت های پاک مستلزم سرمایه گذاری و سیاست گذاری مدون است، افزود: براین اساس در برنامه ریزی های شهری و مدیریت انرژی باید سیاست های مدونی از سوی شهرداری و اداره برق برای استفاده از انرژی خورشیدی اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه درصد دقیقی از میزان گرم شدن کره زمین ناشی از گاز های گلخانه ای نمی توان اعلام کرد، گفت: با توجه به آنکه زمین به طور متوسط یک درجه گرم تر شده است و همواره برآورد های اقلیمی نشان می دهد که دمای کشور در فصول مختلف نسبت به میانگین بالاتر است، از این رو می توان گفت که بخش اعظم این افزایش دما به گاز گلخانه ای دی اکسید کربن حاصل از سوخت نفت و گاز باز می گردد.

نوک پیکان کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بر صنعت نفت کشور است/ ایران جز ده کشور اول تولیدکننده گاز گلخانه ای در دنیا
صادق ضیاییان رئیس مرکز خشکسالی در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی ، کاهش مصرف سوخت نفت و گاز را یکی از راهکار های مناسب برای کنترل انتشار گاز های گلخانه ای برشمرد و گفت: با توجه به آنکه مباحث علمی انتشار گاز های گلخانه ای و افزایش دمای کره زمین به هیات تغییر اقلیم (ippc) واگذار شده، این هیات به این نتیجه رسیده است که اگر انتشار آلاینده ها و گاز های گلخانه ای تا سال ۲۱۰۰ به نحوی باشد که دمای کره زمین به طور متوسط ۲ درجه افزایش یابد، در برخی مواقع به شرایطی می رسیم که دیگر امکان کاهش این پدیده وجود ندارد.

وی افزود: با وجود آنکه اقیانوس ها بخشی از گاز های گلخانه ای را جذب می کنند، بنابراین با جذب بیش از حد دی اکسید کربن و انواع گاز های گلخانه ای دیگر قابلیت بازگشت آن وجود ندارد بنابراین باید برای حفظ طبیعت و جلوگیری از مشکلات تغییر اقلیم، باید زندگی بر روی کره زمین را مدیریت کرد.

رئیس مرکز خشکسالی در پاسخ به این سوال که آیا تعهدات ایران در “مواففت نامه پاریس” می تواند چالش های متعددی را به همراه داشته باشد، بیان کرد: اگرچه میزان تعهدات کشور در این موافقت نامه ۱۲ درصدبوده، اما ۸ درصد آن مشهود به رفع تحریم هاست و به عبارتی این حداقل تعهدی است که ایران به عنوان ده کشور اول تولیدکننده گاز های گلخانه ای می تواند در این موافقت نامه داشته باشد.

رئیس مرکز خشکسالی با اشاره به اینکه نوک پیکان کاهش انتشار گاز های گلخانه ای بر صنعت نفت کشور است، افزود:کشور با استفاده از پنجره دوجداره در ساختمان ها و کاهش مصرف انرژی می تواند بخشی از این تعهدات ۴ درصدی “مواففت نامه پاریس” را جوابگو باشد.

ایران هر چه سریع تر باید از معاهده پاریس خارج شود/زیان ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلاری تعهد “موافقت نامه پاریس”
عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی , با اشاره به اینکه “مواففت نامه پاریس” چالش های فراوانی را در صنعت و اقتصاد به همراه دارد، اظهار کرد: معاهده پاریس کشور ها را ملزم می کند که در راستای کاهش گاز های گلخانه ای سهمی در این راستا بر عهده بگیرند.

وی با اشاره به اینکه آمریکا بیشترین سهم در کاهش گاز های گلخانه ای برعهده دارد، افزود: براین اساس آمریکا برای کاهش گاز های گلخانه ای باید در مصرف سوخت خود تجدید نظر کند و استفاده از سوخت های پاک و سالم را جایگزین نفت و گاز کند.

پاپی زاده ادامه داد: با توجه به انکه ایران یکی از بزرگترین دارندگان انرژی نفتی و گازی به شمار می رود، بنابراین پیوستن به این معاهده آسیب جدی به این صنعت وارد خواهد کرد.

عضو کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس با اشاره به اینکه پیوستن به این موافقت نامه، قیمت تمام شده انرژی را به شدت بالا می برد، بیان کرد: هم اکنون قیمت تمام شده هر کیلو بایت تولید برق با سوخت گاز سیکل ترکیبی ۷۹ تومان است، درحالیکه با جایگزینی نیروگاه های خورشیدی به جای نیروگاه سیکل، قیمت تمام شده هر کیلو بایت برق ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان تمام می شود که این امر بدان معناست که ۷ تا ۸ برابر هزینه فعلی باید خرج کرد.

به گفته وی با پیوستن به “موافقت نامه پاریس” به سبب افزایش ۸۰۰ تا ۹۰۰ برابری قیمت ها، مردم قادر به پرداخت چنین هزینه ای نخواهند بود چرا که در شرایط کنونی قیمت گاز در ایران رایگان و نفت ارزان است.

پاپی زاده، پیوستن به این معاهده را برای کشور های فاقد سوخت فسیلی مزیت دانست و افزود: با توجه به آنکه مصرف سوخت برای آن ها گران تمام می شود، از این رو کشور های فاقد سوخت فسیلی چاره ای جز رفتن به سمت و سوی تولید انرژی نو و خورشیدی ندارند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه با پیوستن به این موافقت نامه بازار فروش سوخت های فسیلی ایران به شدت آسیب می بیند، بیان کرد: با وجود آنکه در پنج ساله اول رقمی معادل ۵ تا ۱۰ درصد از میزان مصرف نفت و گاز در دنیا کاهش می یابد؛ بنابراین این موضوع می تواند بازار فروش سوخت های فسیلی همچون نفت و گاز را تحت تاثیر قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه اجرای تعهدات “مواففت نامه پاریس” حداقل ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار زیان مالی برای ایران در بردارد، اظهار کرد: در چنین شرایطی که امکان پرداخت این میزان هزینه وجود ندارد، بهتر است به همان دلیلی که آمریکا از این معاهده خارج شده، ما نیز بیرون برویم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا