انرژی های تجدیدپذیر

«خورشید در جعبه» برق یک شهر را تأمین می کند

انرژی خورشیدی, تحقیقات علمی, نوآوری, الکتریسیته, برق, صنعت برق, اخبار برق, خبر برقبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، یک باتری شهری جدید می تواند گرمای مازاد را در سیلیکون مذاب ذخیره کند.

محققان MIT اعلام کرده اند طرحشان به نام «خوشید در جعبه» می تواند مازاد انرژی خورشیدی و بادی را ذخیره کند. سپس آن را برحسب تقاضا به شبکه توزیع برق ارائه کند.

این روند به شهرها کمک می کند بدون در نظر گرفتن زمان تابش خورشید یا وزیدن باد، از الکتریسیته ذخیره شده استفادهکنند.

طرح جدید گرما را در تانک های بزرگی از سیلیکون مذاب ذخیره می کند و سپس در صورت نیاز نور حاصل از فلز درخشنده را به الکتریسیته تبدیل می کند. محققان تخمین می زنند یک سیستم ذخیره کمک می کند الکتریسیته موردنیاز شهری کوچک با ۱۰۰ هزار خانه به طور کامل تامین شود.

این طرح در مقایسه با باتری های لیتیوم یونی کم هزینه تر است. محققان این طرح را با الهام از واحدهای متمرکز خورشیدی ارائه کردند.

به طور معمول در واحدهای متمرکز خورشیدی گرمای این ستاره را در تانک های بزرگی حاوی نمک مذاب ذخیره می کنند که دمای آن بالای هزار درجه فارنهایت است. در صورت نیاز به الکتریسیته، نمک مذاب وارد یک مبدل گرمایی می شود که گرما را به بخار تبدل می کند. در مرحله بعد توربین بخار را به الکتریسیته تبدیل می کند.

در تحقیق جدید محققان به دنبال واسطه دیگری به غیر از نمک بودند ودر نتیجه سیلیکون  را انتخاب کردند. این فراوان ترین فلز روی زمین است که می تواند دمای بالاتری از ۴ هزار درجه سانتیگراد را تحمل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا