اخبار صنعت برق

توانیر دستگاه برگزیده جشنواره ملی شهید رجایی شد

توانیر

شرکت توانیردر چهاردهمین جشنواره ملی شهید رجایی به عنوان دستگاه برگزیده در همه شاخص ها انتخاب شد و توسط رئیس جمهوری از مدیرعامل شرکت تقدیر به عمل آمد.

 

توانیر
توانیر

به گزارش پایگاه خبری توانیربه نقل از پاون، در چهاردهمین جشنواره ملی شهید رجایی که با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد، شرکت توانیردر همه شاخص ها به عنوان دستگاه برگزیده جشنواره چهاردهم، انتخاب شد .

در این مراسم مهندس کردی مدیرعامل شرکت توانیر به نمایندگی از این مجموعه، لوح تقدیر را از رئیس جمهور دریافت کرد.

در متن رئیس جمهوری خطاب به مهندس کردی آمده است:

جناب آقای مهندس آرش کردی

مدیرعامل شرکت سهامی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران

 

فراخوان شرکت توانیر برای انتخاب مدیران برق کشور

 

https://fapool.ir/file/64349/?ref=sbargh.ir

 

تاریخچه

شرکت مادر تخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران

توسعهٔ سریع صنعت برق در ایران فکر ایجاد وزارتخانه‌ای برای تأمین آب و برق موردنیاز کشور را ایجاد کرد و برهمین‌اساس در ۲۲ اسفند ۱۳۴۲ «وزارت آب و برق» تأسیس شد. در تیرماه ۱۳۴۴ قانون توسعهٔ مؤسسات برق غیردولتی به تصویب مجلس شورای ملی و مجلس سنا (مجلسِینِ وقت) رسید.

همین‌طور، براساس مادهٔ ۲ قانون سازمان برق ایران، در سال ۱۳۴۶ به وزارت آب و برق اجازه داده شد تا کشور را از نظر تأمین برق بدون الزام به پیروی از تقسیمات کشوری به مناطقی تقسیم و به‌تدریج نسبت به تأسیس شرکت‌های برقِ منطقه‌ای اقدام کند.

در سال ۱۳۴۸ نیز شرکت توانیر با مسؤولیت توسعهٔ تأسیسات تولید، انتقال و عمده‌فروشی برق تشکیل شد.

وزارت نیرو

در ۲۸ بهمن ۱۳۵۳، با محول‌کردن برنامه‌ریزی جامع و هماهنگ‌کردن فعالیت انرژی در سطح کشور به وزارت آب و برق، این وزارت به وزارت نیرو تغییرنام یافت و در همان سال و سال بعد، تغییراتی در اساسنامهٔ «شرکت توانیر» ایجاد شد.

پس از انقلاب ایران (۱۳۵۷) و با شرایط جدیدی که در صنعت برق از نظر کیفی و کمّی ایجاد شد، مسئلهٔ تغییرات در ساختار صنعت برق اهمیت ویژه‌ای یافت و سرانجام «شرکت توانیر» در مهرماه سال ۱۳۷۴ به «سازمان مدیریت تولید و انتقال نیروی برق ایران (توانیر)» تبدیل و وظایف و مأموریت‌های معاونت امور برقِ وزارت نیرو به این سازمان محول و پست مدیرعامل این سازمان به معاونت امور برق داده شد.

شرکت مادر تخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران

بالاخره در جلسهٔ مورخ ۲۷ آذر سال ۱۳۸۱ هیئت وزیران، بنا به پیشنهاد وزارت نیرو و تأیید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی، در ساختار شرکت توانیر تغییراتی ایجاد و اساسنامهٔ آن به نام شرکت مادر تخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) به تصویب رسید.  شرکت‌های زیر مجموعه توانیر شامل ۱۶ شرکت برق منطقه ای و ۳۹ شرکت توزیع برق می‌باشد.

https://fapool.ir/file/53138/?ref=sbargh.ir

https://fapool.ir/file/52920/?ref=sbargh.ir

 

https://fapool.ir/file/49780/?ref=sbargh.irhttps://fapool.ir/file/52920/?ref=sbargh.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا