اخبار صنعت برق

تصمیم وزارت نیرو برای اتحاد بخش خصوصی و دولت

وزارت نیرو

وزیر نیرو گفت: با توجه به قرار گرفتن در آستانه تحریم‌های آمریکا قرار شده صنعت برق دیگر از لفظ دولتی و خصوصی استفاده نکند و با ایجاد یک تیم با هدف اجماع ملی برای حل مسائل صنعت برق گام برداریم.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان امروز در نشستی با نمایندگان بخش خصوصی با تاکید به این مسئله که می‌بایست بخش خصوصی و دولت اهداف مشترکی را دنبال کنند اظهار کرد: هر کسی به هر دلیلی که نمی‌تواند نفع فردی خود را در نفع جمع ببیند نباید در این عرصه حضور داشته باشد.

به گفته وی، کسانی که قادر هستند نفع وزارت نیرو و دولت را در قالب یک نفع جمعی ببینند باید در این عرصه حضور داشته باشند. در همین راستا نیز قصد داریم با ایجاد یک تشکل از وزارتخانه‌های مختلف و دستگاه‌های ذیربط بتوانیم یک مدیریت مشترک در صنعت برق ایجاد کنیم.

اردکانیان با بیان اینکه در حال حاضر افرادی که در وزارت نیرو قرار دارند از یک توسعه یافتگی برخوردارند که می‌توانند این مسئله را به نحو احسن مدیریت کنند، گفت: معاون برق و انرژی وزارت نیرو، مدیرعامل توانیر، شرکت ساتبا، شرکت مادر تخصصی برق حرارتی، شرکت مدیریت منابع برق و دیگر شرکت‌های حاضر در این عرصه اعلام آمادگی کرده‌اند.

وزیر نیرو با اشاره به اهمیت صنعت برق در کشور گفت: باید به این مسئله توجه کرد که هیچ کشوری بدون وجود آدم‌های توسعه یافته توسعه پیدا نخواهد کرد. لذا اگر می‌گوییم صنعت برق یک صنعت زیربنایی برای توسعه کشور است باید بپذیریم که رفتارهای ما باید یک رفتار توسعه یافته در این حوزه باشد که یکی از المان‌های این مسئله توجه به بخش خصوصی و ادغام بخش دولتی و بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ایران در نقطه‌ای قرار دارد که ۱۲ کشور در حال توسعه که تحت تاثیر جنگ و یا مسائل دیگر هستند نیازمند کمک و استفاده از توان ایران هستند. بنابراین باید با توجه به زیرساخت‌های موجود در ایران به این مسائل توجه شود.

اردکانیان با انتقاد به این مسئله که نباید به نفر اول بودن در خدمات فنی مهندسی در سال ۹۵ ببالیم ابراز کرد: می‌بایست اقدامات متعددی در حوزه صادرات صورت گیرد. به گونه‌ای که با توسعه صادرات بتوانیم توانمندی‌های ایران را در صنعت برق توسعه دهیم و از این طریق علاوه بر ارز آوری بتوانیم مشکلات موجود را برطرف کنیم.

وی تصریح کرد: باید در حوزه صادرات کارهای اساسی صورت گیرد و باید گفت که پرداختن به این مسائل نیازمند اجماع ملی در حل مسائل صنعت برق است. چرا که تا زمانی که به یک اجماع ملی در این مسئله نرسیم نمی‌توانیم از ظرفیت‌های بسیار بالای موجود در این حوزه استفاده کنیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه موضوع صادرات می‌تواند مشکل ارز آوری را برطرف کند، گفت: شرط این مسئله این است تا افرادی که می‌توانند نفع جمعی را بر نفع فردی ترجیه دهند وارد این عرصه شوند و وزارت نیرو نیز صراحتا این مسئله را اعلام می‌کند که این آمادگی برای افزایش تعاملات با بخش خصوصی به طور کامل وجود دارد تا بتوانیم چالش‌های صنعت برق را در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا