اخبار صنعت برق

برج‌های ۶۳ کیلوولتی در برق منطقه‌ای یزد طراحی شد

 برق ، خبربرق ، صنعت برق ، برق منطقه ای یزد ، یزد ، طراحی برج ، طراحی دکل 63 کیلوولت ، غفاریان ، مجید غفاریانکارشناس دفتر مهندسی طرح‌های شرکت برق منطقه‌ای یزد از طراحی و ساخت برج‌های رده ولتاژی ۶۳ کیلوولت برای مناطق با شرایط آب و هوایی متوسط کشور توسط برق منطقه‌ای یزد خبر داد.
مجید غفاریان کارشناس دفتر مهندسی طرح‌های شرکت برق منطقه‌ای یزد با اعلام این خبر افزود: در نخستین گردهمایی معاونان طرح و توسعه شرکت‌های برق منطقه­ای به منظور رفع مشکلات مرتبط با طراحی و احداث خطوط انتقال و فوق‌توزیع با بهره‌گیری از تخصص و تجارب متخصصان صنعت برق، کارگروهی تخصصی با عنوان «کارگروه بهینه‌سازی طراحی خطوط و بررسی حریم‌ها» تشکیل شد.
عضو کارگروه بهینه‌سازی خطوط و بررسی حریم­‌ها ادامه داد: در هجدهمین جلسه این کارگروه، طراحی خانواده برج‌های رده ولتاژی ۶۳ کیلوولت برای پهنه‌بندی آب و هوایی متوسط به شرکت برق منطقه‌ای یزد واگذار گردید.
غفاریان با بیان این‌که ۹۰ درصد وسعت استان یزد دارای شرایط آب و هوای متوسط است، افزود: این برج‌ها در آینده در محدوده شرکت برق منطقه‌ای یزد کاربرد زیادی خواهد داشت.
وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر این طراحی جدید به‌عنوان نمونه در خط ۶۳ کیلوولت رستاق – مزرعه کلانتر مورد استفاده قرارگرفته است و با وجود این‌که هادی این خط نسبت به هادی طراحی‌شده، سنگین‌تر بوده، در مجموع ۱۵ درصد آهن‌آلات موردنیاز کم شده است.
غفاریان همچنین از کاهش حجم فونداسیون و هزینه نگهداری و تعمیرات علاوه بر سبک شدن سازه برج در خطوط ۶۳ کیلوولت با اجرای این طرح خبر داد و اظهار داشت: بر اساس طراحی اولیه، طراحی و ساخت ۴ تیپ برج در دستور کار قرار دارد. تایپ تست این برج‌ها که در آزمایشگاه سازه‌های انتقال و توزیع توانیر -وابسته به پژوهشگاه نیرو- در حال انجام است و تاکنون تیپ برج‌های YTM۳۰ YSM۰۳, آزمون تایپ تست را طبق استاندارد با موفقیت پشت سر گذاشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا