انرژی های تجدیدپذیر

افزایش ۴۰ درصدی قیمت خرید برق تجدیدپذیر

انجمن انرژی های تجدیدپذیر, انرژی, انرژی‌ های تجدیدپذیر, سید محمد صادق زاده, قیمت برق, برق, اخبار برق, صنعت برق, ویژهبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، سیدمحمد صادق زاده، با اشاره به وجود ۸۵ هزار نیروگاه بزرگ و ۲ هزار نیروگاه کوچک تجدیدپذیر، گفت: با اعمال ضرایبی در خرید برق تجدیدپذیر در ۶ ماه اول سال که مصرف برق بیشتر است، قیمت خرید تضمینی تا ۴۰ درصد افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد برق تولیدی در نیروگاه بادی و خورشیدی در زمان ۶ ماه پیک تولید می شود، ادامه داد: قیمت خرید تضمینی از نیروگاه های ۱۰۰ تا ۲۰۰ مگاواتی برق خورشیدی ۳۲۰ تومان و از نیروگاه های مقیاس کوچک ۸۰۰ تومان است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به افزایش سهم عوارض برق از ۸ به ۱۰ درصد در لایحه بودجه جدید، ادامه داد: این منبع که هم اکنون در مجلس است برای توسعه برق روستایی و انرژی تجدید پذیر مصرف خواهد شد که این افزایش، سبب گرایش بیشتر مردم برای سرمایه گذاری در این بخش خواهد شد، پس با این اطمینان که سرمایه آنها قابل بازگشت است.

صادق زاده، رقم قابل اختصاص به توسعه انرژی تجدید پذیر و برق رسانی روستایی را هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان دانست و افزود: تا کنون ۵۸۰ میلیارد تومان آن را توانیر از مردم دریافت کرده است که ۴۲۰ میلیارد تومان آن اختصاص یافته که امیدواریم تا پایان سال، مابقی نیز اختصاص یابد.

نصب هزار واحد جدید نیروگاه تجدید پذیر تا پایان سال
رئیس ­سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی­ گفت:در ۲ سال گذشته بیش از ۲ هزار واحد نیروگاه تجدید پذیر مقیاس کوچک و خورشیدی به بهره برداری رسیده است که تا پایان سال هزار واحد جدید دیگر نیز راه اندازی می شود.

وی با اشاره به اینکه احداث هر واحد ۱.۳ اشتغال ایجاد می کند،­ گفت: ۹۰ واحد از نیروگاه های تجدید پذیر جز نیروگاه های مگاواتی بزرگ هستند که در مجموع،​ ظرفیت آنها به ۶۷۰ مگاوات رسیده است.

صادق زاده­ با بیان اینکه سهم انرژی های تجدید پذیر در سبد برق کشور از ۲ دهم درصد به یک درصد افزایش یافته است­ ادامه داد: اگر با روند فعلی در این بخش پیش برویم تا پایان برنامه ششم توسعه به ۵ درصد هدفگذاری انجام شده در تامین برق از انرژی های تجدید پذیر خواهیم رسید.

وی­ با اشاره به کاهش سرمایه گذاری های خارجی پس از اعمال تحریم ها اضافه کرد: این محدودیت نتوانست رشد انرژی های تجدید پذیر را در کشور متوقف کند؛ بلکه سرمایه گذاری را از نوع خارجی به داخلی تغییر داد و در دو سال گذشته نیز انتقال تکنولوژی به کشور اتفاق افتاده است.

صادق زاده با بیان اینکه هم اکنون تکنولوژی انرژی های تجدید پذیر عمومی شده و در اختیار آحاد مردم قرار گرفته است، گفت: آشنایی مردم با انرژی های تجدید پذیر سبب جذب سرمایه های سرگردان به بازار زیر ساختی خواهد شد که افزایش تولید برق را برای کشور به همراه دارد.

رئیس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی در خصوص اصلاحیه قانون عوارض برق افزود: در این اصلاحیه، آماده که عوارض برق صددرصد تخصیص یافته تلقی ­و هرگونه دخل و تصرف در آن به معنای تصرف در اموال عمومی تلقی می شود؛ بنابراین،­ اختصاص آن فقط برای برق رسانی به روستاها و انرژی تجدید پذیر بوده و برداشت از آن نادرست بوده است؛ ضمن اینکه نرخ رشد و توسعه انرژی های تجدید پذیر در کشور ۷۰ درصد بوده که طبق پیش بینی انجام شده این رقم امسال ۴۰ درصد خواهد بود که نرخ رشد مناسبی است.

صادق زاده با بیان اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد تجهیزات و فناوریهای انرژی های تجدید پذیر در کشور ساخته می شود گفت: سال گذشته یکی از بزرگترین خطوط تولید صفحه های خورشیدی در شیراز راه اندازی شده است که راه اندازی این خطوط و ساخت تجهیزات در کشور سبب کاهش مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در این نوع نیروگاه هااست. ۹۰ درصد نیروگاه های مقیاس کوچک در مناطق محروم به خصوص در روستاها احداث می شود که روستاها عموما در­ مناطقی هستند که در اثر خشکسالی آب کشاورزی خود را­ از دست داده اند و با نصب این نیروگاه ها به جای محصولات کشاورزی برق تولید می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا